PhotoMaraton 22 Eylül Cumartesi Günü Başlıyor

Sokak fotoğrafçılığının dünyadaki en heyecanlı, en şenlikli, tek ödüllü etkinliği PhotoMaraton, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu onayı ve Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı sponsorluğunda 22 Eylül Cumartesi günü Sirkeci Garı’ndan start alıyor.

12 saatte 12 temalı 12 fotoğraf etkinliğiyle aynı gün yine PhotoMaraton çatısı altında ücretsiz ve halka açık bir etkinlik daha var; Cep PhotoMaraton. Her iki etkinliğin jürisi Türkiye’nin ödüllü, ünlü fotoğrafçılarından oluşuyor. Kimler yok ki jüride ve tema belirleyicilerinde; Merih Akoğul, Mustafa Seven, Sadık Üçok, Emre Ogan, Burak Bulut, Murat Gür, İsmail Türkoğlu, Ümit Varlı, Yüksel Altun, Mürsel Yağcıoğlu, Prof. Nihal Kafalı, Prof. Ozan Bilgiseren, Arel Kalender, Özlem Dikel, Hüseyin Sami Özsomar.

Etkinliğin 2. günü İTÜ Taşkışla kampüsünde saat 13.00 de başlayacak çeşitli paneller ve gösterilerin ardından Çiğdem Tunç’un sunumuyla ödül törenine geçilecek. 12 adet tema birincisine toplamda 12 adet “Fujifilm X-A5 + XC16-50mm Kit” hediye edilecek. CepPhotoMaraton etkinliği birincilerine ise cep telefonu ödülleri verilecek. 2 ve 3.’ler ile birlikte her katılımcıya takdim edilecek çeşitli ödüller var.
Etkinliğe kayıt olmak için;

https://www.photomaraton.com/istanbul-photomaraton-nedir

CepPhotoMaraton

Aynı gün bu kez “4 saat/4 tema/4 fotoğraf” başlığı ile yine PhotoMaraton çatısı altında, sadece cep telefonlarının kullanılacağı, halkın her kesimine açık, ücretsiz ama ödüllü bir fotoğraf etkinliği daha var. CepPhotoMaraton etabında, instagram üzerinden yürütülecek etkinliğin halk jürisinde Mustafa Seven’in yanı sıra Alp Alper, Burak Bulut Yıldırım ve Tahir Yıldız bulunuyor. Yarışmacılar #oneistanbul ve #photomaraton hastagleri ile çekmiş oldukları fotoğrafları paylaşacaklar.

PhotoMaraton etkinlikleri 13-14 Ekim’de Ankara, 20-21 Ekim’de İzmir’de gerçekleştirilecek. Yapıldığı her şehirde olduğu gibi İstanbul’da da fark ve farkındalık yaratacak PhotoMaraton için bir rehber hazırladık.

PhotoMaraton kültürel bir etkinlik

Etkinlik güzergahının geçtiği Fatih, Eyüp ve Beyoğlu Belediyeleri tarafından desteklenen, tema noktalarında sağlık, güvenlik tedbirlerinin alınıp, ikramların yapılacağı PhotoMaraton’a TFSF ve pek çok fotoğraf derneği destek veriyor, ünlü markalar sponsor. “12 saat/12 tema/12 kare” motivasyonlu, halka açık bir kültürel etkinlik bu. Katılımcılar, 22 Eylül sabahı Sirkeci-Eyüp-Taksim üçgeninde, şehrin kalbinde, 12 satte, 12 temalı, 12 fotoğraf çekecek.

Photoshop yasak

PhotoMaraton katılımcıları sadece dijital fotoğraf makineleri, akıllı telefonlar ve tabletler kullanabilecek. PhotoMaraton katılımcıları çektikleri fotoğraflarda Photoshop kulanamayacak. Öte yandan fotoğraf çekiminden önce filtre ve farklı kamera ayarları yapılabilecek. İçinde kart yuvası bulunan dijital kameralar kullanılacak. Herhangi bir veri manipülasyonu (fotoğraf düzenleme, dosyaları yeniden adlandırma, EXIF verilerinde yapılan değişiklikler vb.) tespitinde fotoğrafı çeken diskalifiye edilecek. Yarışma süresince sadece bir kamera kullanılabilecek. Dosya biçimi "JPEG" olacak. Fotoğrafların silinmesine ve tekrarı mümkün. Gün sonunda fotoğrafların jüri tarafından değerlendirilmesi aşamasında fotoğraf makinesinde sıralı şekilde 12 temalı, 12 fotoğraf olacak.

CepPhotoMaraton’da tablet de kullanılabilecek

Cep telefonu etkinliğinde katılımcılardan ücret alınmayacak. Tablet ve cep telefonu kullanılabilecek. Cep telefonu PhotoMaraton etkinliği için uygulamalar (iOS ve Android) kurulmuş olacak. CepPhotoMaraton’a katılacak 18 yaş altı kişiler için yasal vasinin yazılı izni gerek. Cep telefonuyla katılım için de internet üzerinden kayıt şartı var. PhotoMaraton katılımcıları sigortalı olacak, öte yandan etkinlik esnasında karşılaşacağı herhangi bir hastalık veya kaza türü olaylar nedeniyle organizasyon komitesi sorumlu tutulamayacak.

PhotoMarathon’un tarihçesi

PhotoMaraton fikri İspanyol iki arkadaş Antonio Bolivar ve Eduardo Soto’ya ait. 1984’te projelerini “Maratón Fotográfico” adıyla Madrid Kent Konseyi’ne sunan ikili, Kodak ve Albacolor markalarının sponsorluğuyla ilk etkinliği hayata geçirdi. 1985'ten 1988'e kadar Madrid kent Konseyi ve Kodak'la birlikte dört kez tekrarlanan etkinlik Lizbon ve Santiago de Compostela’da yapıldı, ardından dünyayı dolaşmaya başladı. 1987'de New York, 1988'de Stockholm ve 1989'da Kopenhag’da düzenlenen PhotoMaraton etkinlikleri Berlin, Cardiff, Nice, New Castle maratonları ile devam etti. Bugün her kıtada, 79 şehirde gerçekleştirilen, dünyanın en kapsamlı fotoğraf etkinliği PhotoMaraton aynı kural ve içeriğiyle artık Türkiye’de.

İlgili Etiketler