Plastik Atıklar Yakıta Dönüştürülebilir

İngiltere'nin Swansea Üniversitesi'nde geliştirilen bir proje, her türlü plastik atığı otomobil yakıtına dönüştürebiliyor. Sürecin endüstriyel düzeyde açılabilmesi ise yıllar alabilir.

Plastik atıklar doğamızı kirletmeye devam ediyor. Şuan normal bir plastik atık eğer imha edilmediği veya geri dönüştürülmediği sürece doğamızı kirletiyor ve doğada 1000 yıldan fazla bir sürede yok oluyor. Swansea Üniversitesi'nde geliştirilen bir projede plastik atıkları otomobil yakıtlarına çevirebiliyor. Ancak, plastikten yakıta dönüştürme endüstriyel düzeye gelmesi yıllar geçebilir.

Kimyacı Dr. Moritz Kuehnel, "Bu projenin en güzel yanı, kullandığınız maddenin özel bir işlemden geçmesi gerekmiyor. Bir sıvı yağ kabını mı kullanmak istiyorsunuz; kabın içinde kalan yağ sizin için bir sorun olmayacak, aksine süreci güçlendireceğini bile söylemek mümkün." dedi.

Son zamanlardaki araştırmalar, hidrojen yakıt hücreli arabaların bir gün, kirlilikten arındırılmış yollar için yarışta elektrikli arabalara meydan okuyabileceğini öne sürüyor.

İlgili Etiketler