Supermicro Çinli Casusluk Planının Parçası mı Oldu?

Bugün gelen haberler açıkçası herkesi şoke etti. Bloomberg Businessweek tarafından ortaya çıkartılan detaylarda, Supermicro'nun Çin tarafından geniş kapsamlı bir devlet destekli casusluk planının suç ortağı olduğunu iddia ederek büyük ithamlarda bulundu.

Hikayeye biraz daha göz attığımızda Supermicro tarafından anakartların içerisine yerleştirilmiş olan küçük bir çip, sonradan aktif olarak sunuculardan veri elde etmek için bir arka kapı açtığı belirtiliyor.

Olay Giderek Büyüdü ve SuperMicro %41 Düşüş Yaşadı

Bloomberg'te yayınanan haberlerin bir diğer arka perdesinde Supermicro'nun üretmiş olduğu anakartlar içerisine yerleştirilen küçük bir çip bulunuyor. Bu çip, ürünler satışa çıkartıldıktan sonra firmalara teslim edilip aktif kullanılmaya başlandığında verileri izinsiz olarak elde etmek ya da buna yol açacak bir arka kapıya izin veren çipin yer aldığı belirtildi.

Amazon AWS (NASDAQ: AMZN 1909.42 - %0.02) ve Apple (NASDAQ: AAPL 227.99 - %0.02) gibi şirketlerin Supermicro kartlarını kullanarak binlerce sunucuya ulaştığı ve hatta CIA gibi ABD istihbarat ajanlarını da konuşlandırdıkları iddialar arasında yer alıyor.

Bu olaylar nedeni ile başlayan bu furyanın yatırımcılarını da etkilediği için, büyük bir şekilde Supermicro'nun hisselerini satmak için harekete geçtiler. Eğer Bloomberg tarafından yayınan bu haberler doğru ise, ABD'nin Supermicro'ya vereceği cezayı düşünmek bile istemiyorum.

Bugün firmanın satış hacmi ise %50'ye kadar düştü

Şirket 2007'den Beri Halka Arz Edilmişti

SuperMicro bugün yarım milyardan fazla piyasa hacmine sahip bir üretici. Aynı zamanda 2007 yılında halka arz edilerek yatırımcılarını çoğaltmış ve büyümeye devam etmişti. Ancak o yıldan bugüne kadarki en büyük düşüşü %41'i görerek yaşadı. Geçen ay ki Supermicro'nun günlük ortalama 300 bin satış hacmi olurken, bugün 12.5 milyon dolar değerinde hisse sattı.

Açıkçası ortalık biraz daha karışacak gibi görünüyor. Henüz bu konu hakkında Supermicro tarafından resmi açıklama gelmedi. Detaylar gelmeye devam ettiği sürece, biz de konuyu güncellemeye devam edeceğiz.

İlgili Etiketler