reklam
PC HocasıSosyal MedyaTwitterTwitter, SMS ile Tweet Hizmetini Kapatıyor

Twitter, SMS ile Tweet Hizmetini Kapatıyor

SMS teknolojisi ile Tweet bildirimleri alma özelliği devre dışı bırakıldı.

Twitter’ın SMS sistemi, çoğunlukla Twitter’ı artık kısa mesaj aracılığı ile SMS üzerinden kullanabilmek için amacı ile oluşturulmuştu. Geçtiğimiz hafta Twitter, SMS üzerinden tweet paylaşma hizmetini kapatarak tarihin tozlu sayfalarına gömdü. Bu özelliği halen sıkı sıkı kullanan birkaç ülkede bu özellik halen faaliyet gösteriyor.

Şirketin aldığı bu karar, mobil uygulama ve web sitesi üzerinden platformu kullanan kişiler tarafından önemli bir sorun teşkil etmeyecektir lakin halen tweetleri okumak için SMS teknolojisini kullanan kişiler bu alınan karardan şikayetçi

Twitter ilk piyasaya çıktığı zaman SMS teknolojisi baz alınarak kurulmuştu. Orijinal 140 karakter sınırı kısa mesaj boyutlarına göre uyarlanmıştı ve tamamen SMS üzerinden yeni tweetler gönderip almanız gerekiyordu.

SMS ile Tweet özelliği güvenlik açığı yaratıyordu

Twitter, güvenlik sorunları nedeniyle geçtiğimiz Eylül ayında SMS yoluyla tweet oluşturma özelliğini devre dışı bıraktı. O dönem bir takım kötü niyetli kişiler Twitter CEO’su Jack Dorsey’in telefon numarasına erişebildiler ve bu noktada SMS özelliğinden faydalanarak kendi hesabından tweet atabildiler.

Twitter, Fotoğraf İşleme Sistemini Değiştiriyor

Bir Twitter sözcüsüne göre, bu son güncellemenin “insanların hesaplarını güvende tutmalarına” yardımcı olmak ile ilgili olduğu da söyleniyor. Tweetleri göndermek yerine, tweet’leri alırken riskin ne olduğu tam olarak belli değil, ancak Twitter bir süredir bu özelliği niçin devre dışı bırakacağını düşünüyordu.

İnsanlar SMS üzerinden tweet aldığı zaman, onlara reklam görüntülenemiyordu, bu nedenle insanların uygulamayı kontrol etmesini tercih eden şirket bu bağlamda servisi kapatma kararı aldı.

Twitter sözcüsü, “Twitter’ın geri kalanını SMS özelliği yle kapattık, ancak twitter’ı kullanmasına güvenen birkaç ülke dışında.” dedi. Twitter, kimlik doğrulama kodları gibi hesapların güvenliğini sağlamak için “önemli SMS mesajları” göndermeye devam edecektir.

Etiketler

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

Teknoloji ve Uzay meraklısı bir UI/UX Designer. Evlenmediğimiz sürece bu kadar bilgi yeter :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement