PC HocasıWindowsWindows 10 Kullanıcıları Dikkat: Diskiniz Bozulabilir!

Windows 10 Kullanıcıları Dikkat: Diskiniz Bozulabilir!

 

Infosec araştırmacısı Jonas L, bir dosya sistemi yolunun bir parçasını oluşturduğunda herhangi bir Windows 10 sabit sürücüsünün bozulmasına neden olacak kısa bir dize keşfetti. Keşfedilen kısa dize, bir zip sürücüsüne ait parçayı, bir Windows 10 kısayolu üzerinden, özel hazırlanmış HTML belgeleri veya hatta bir dosya için bir simgenin yoluymuş gibi çeşitli şekillerde işletim sistemine iletilebilir.

Bu durum oldukça önemli çünkü birisinin bir ağ sürücüsünde bubi tuzaklı bir dosya oluşturabileceği anlamına gelir; bu, dizine göz atıldığında, sabit sürücünüzün bozulmasına neden olur.

Keşfedilen bu. tehlikeli dize $i30, bir NTFS aslında özniteliğidir ve bunu cd c:\:$i30:$bitmap olarak kullandığınız zaman disk sürücünüzü kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Tehlike yaratan dizenin neden sabit sürücünüzün bozulmasına sebep olduğu henüz bilinmemekte, ancak bildirildiğine göre $i30 gibi buna benzer türde bir dizi tehlikeli tetikleyici keşfedilmiş durumda ve genellikle çoğu Microsoft tarafından düzeltilmemiş vaziyette.

Microsoft konu hakkında bilgilendirme yaptı

“Microsoft, bildirilen güvenlik sorunlarını araştırma konusunda bir müşteri taahhüdüne sahiptir ve etkilenen cihazlar için mümkün olan en kısa sürede güncellemeler sağlayacağız.”

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

İstanbul'da yaşayan bir teknoloji editörü, aynı zamanda UI/UX/Graphic Designer

1 Yorum

  • ben bunu yanlıslıkla çalıştırdım şuan pc normal şekilde açıldı bişey olmuşmudur

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video