18 Yaşındaki Genç Girişimciler İlk Yerli ve Milli Anakartı Ürettiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yerli üretim hakkında önemli çağrılar yapmıştı ve dışarıdan almak yerine kendimiz üretmemiz gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine birçok firma yerli üretim diye nitelendirilen teknolojik cihazlarını vatandaşlara önermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına sessiz kalmayan 18 yaşındaki Bursalı genç girişimci Ferit Borku ve ekibi, 36 ay üzerinde çalıştıkları bilgisayar anakartını üretmeyi başardı.

Seri Üretime Geçebilir

Borku ve ekibi 2016 yılında bir şirket kurduktan sonra Bursa Ulutek Teknopark'ta bir ofis kiraladılar. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının eşliğinde yürütülen çalışmaların ardından Teknolojik Ürün Komisyonu’ndan ürünün tescili alındı. Eğer devlet Borku ve ekibine destek olursa ürettikleri anakart seri üretime geçebilir. 

2016 yılında şirketin kurulumunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Ferit Borku, "Ana fikir, şirketin bir ana kart fabrikası kurmak üzerine şekillendi. Bununla ilgili de 2017 yılının başında Bursa Ulutek Teknopark’ta ofisimizi kiraladık ve projemizi resmen yürütmeye başladık. Gerek akademisyen kadromuz, gerekse uzman mühendis kadromuzla birlikte bu işi resmi olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın gözetiminde yürüttük. Ardından proje resmi olarak sonuçlandığı zaman elimize bir numune ürün çıktı. Bu ürünü Teknolojik Ürün Komisyonu’ndan ürünün tescilini gerçekleştirmiş olduk." dedi.

 

İlgili Etiketler