PC HocasıMonitör200 TL ile 1000 TL Arası Monitör Tavsiyesi

200 TL ile 1000 TL Arası Monitör Tavsiyesi

   

Bilgisayarlar ile muhattap olduğumuz sürece muhtaç olduğumuz en önemli dış donanım birimlerinden birisi olan monitörler, günümüzde oyuncu ve standart kullanımlara göre ikiye ayrılıyor. Monitör seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunduğu gibi, bu hafta PCH Online rehberinde 200 TL ile 1000 TL arası monitör tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Monitör Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Monitör alırken dikkat etmemiz gereken belli başlı kritik noktalar bulunmaktadır. Bu kriterler arasında en önemlisi ise çözünürlük, renk derinliği ve bağlantı birimleridir. Eğer bu aralar monitör almayı düşünüyorsanız ilk önce aşağıdaki kriterlere göz gezdirmeli, ardından tavsiye rehberimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Monitor-Onerisi
1-) Çözünürlük Değerleri

Monitör almaya karar verdiyseniz ilk önce ne kadar bir çözünürlüğe sahip olacağını ölçüp tartmanız gerekir. Piyasadaki monitörler çözünürlük oranlarına göre de fiyatları değişebilmektedir. Basit ve eski monitörler 800 x 600 çözünürlüklerden başlar, günümüz oyuncu ve profesyonel kullanımlardaki monitörler de 5430 x 3000 px değerlerine kadar çıkabilmektedir. Bu değerler ne kadar fazla olursa, o kadar net çözünürlük alırsınız.

2-) Görüş Oranı

Monitörlerdeki görünüş oranları genellikle ekranda bulunan piksel sayılarının yatay ve dikey oranları ile ölçülmektedir. Günümüzdeki basit monitörler 4:3 oranına sahipken, yaygın olan monitörlerde ise 16:10 ve 16:9 geniş ekran görünümlerini görebiliyoruz.

16:9 görüş oranına sahip olan monitörler genelde HDTV tipli ekranlarda kullanılırken, 16:10 monitörlerde LCD olarak adlandırılır. Bu değerlerin dışında da 21:9 görüş açısına sahip ultra geniş ekranlı  monitörler de bulunmaktadır. Yine monitörlerin görüş oranları ne kadar yüksek olursa, fiyatta o kadar çok artmaktadır.

3-) Ekran Boyutu (inç)

Monitörlerdeki ekran boyutu kavramına pek de uzak değiliz aslında. Günlük hayatta tabletler, telefonlar, laptoplar veya benzeri ürünlerde inç kavramını çokça kullanıyoruz. Ekran boyutunu temsil eden inç kavramlarında 1 inç = 2.54 mm‘ye eşittir.

Monitörlerin inç değerlerini hesaplamak için, monitörü çapraz olarak sağ çaprazdan sol çapraza doğru ölçmeli ve ardından 2.54‘e bölünmesi gerekmektedir. Günümüzde 17 inç monitörden 32 inç değerlerine kadar çıkabilmektedir.

4-) Bağlantı Arabirimleri

Bir diğer kritik konu ise bağlantı arabirimleridir. Bu konuyu ufak bir örnek ile açıklamak isterim: Örnek olarak gittiniz bir ekran kartı aldınız ve bu ekran kartı sadece DVI bağlantı arabirimini destekliyor. Eğer monitörünüzde de DVI bağlantı girişi yoksa, ekrana görüntü veremezsiniz. O yüzden monitör alırken kafanıza göre beğendiğinizi değil, ekran kartınızın destekleyeceği bir monitör almanız gerekmektedir.

5-) Renk Derinlikleri

Genellikle LCD monitörlerde gördüğümüz renk değerlerinin bir diğer adı renk derinliği terimi ile tanımlanmaktadır. Bu değerler kullanıcıların görebileceği renklerin toplam sayısını vermektedir. Günümüzdeki en yaygın renk derinlikleri 8-bit 256 renk, 16 bit 65,536 renk ve 24 bit 16.7 milyon renk olarak bilinir. En sık kullanılan renk derinliği 24 bit olduğu gibi, profesyonel monitörlerde 32 bit renk derinlikleri bulunmaktadır.

Dilerseniz şimdi hazırlamış olduğumuz toplamda 10 adet 200 TL ile 1000 TL arası tavsiye monitör rehberimize giriş yapalım.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/200-tl-ile-1000-tl-arasi-monitor-tavsiyesi-22008-10601/ linkinden 29.06.2022 01:06:00 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video