AB Yaz-Kış Saat Uygulamasına Veda Ediyor?

Avrupa birliği 40 yıldır uyguladığı yaz-kış saat uygulamasını kaldırıyor. AB'de 4.6 milyon kişinin katıldığı ankette yaz-kış saat değişikliği uygulamasının kalkmasını isteyen yüzde 84 kişi çıktı.

AB'nin 1981'de 28 ülkenin katılıyla yaz-kış saat uygulamasına gidilmişti. Her yıl Mart ayının son pazar günü saatler bir saat ileri alınırken, her Ekim ayının son pazar günü de bir saat geriye alınıyordu. O günden beri dünyada 83 ülke yaz-kış uygulamasını uyguluyor. 

Komisyon’un bu doğrultuda yapacağı öneri Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler tarafından kabul edilirse AB, Türkiye’nin iki yıl önce devreye soktuğu sisteme geçecek. Öneriye onay çıkarsa yılda iki kez yapılan saat değişikliği sona erecek.

Türkiye yaz-kış saat uygulamasını iki yıl önce sonlandırmıştı. Bunun sebebi ise hem vatandaşların uyku düzeninin bozulması hemde enerji tasarrufu olduğu belirtilmişti. Bunun üzerine eğer AB'de onay alırsa yaz-kış saat uygulaması sonlanacak. Fakat şuan AB üyelerinden sadece İzlanda ülkesi yaz-kış saat uygulamasına uymuyor.

İlgili Etiketler