PC HocasıDonanımAMD RX 6700 XT Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri
AMD RX 6700XT

AMD RX 6700 XT Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

 

Belki de AMD’nin en güçlü amiral gemisi ekran kartından bile daha fazla merak ettiğimiz AMD RX 6700 XT modeli sonunda tanıtıldı. İddialı özelliklere sahip olacağını zaten bildiğimiz ekran kartı, şimdi resmiyette kazanmış oldu.

NVIDIA ekran kartlarına direkt rakip gösterilebilecek kartta ne var ne yok yakından bakalım.

AMD RX 6700 XT özellikleri nasıl?

Kartta yine yeniden RDNA 2 kullanılmakta. Zaten RDNA 2 neslinin ne kadar başarılı olduğunu diğer modellerden gördük, biliyoruz. Bu başarılı mimarinin dışında bellek beklentisi de karşılandı.

Her sızıntıda hatta özelleştirilmiş versiyonlarda bile 12 GB bellekten söz ediliyordu. Tanıtımda da gördük ki 12 GB GDDR6 bellek kullanılmış. Zaten farklı bir şey kullanılırsa orası sürpriz olurdu o da ayrı bir mevzu. 2560 çekirdek ve  40 hesaplama birimine de sahip olan AMD RX 6700 XT, bu konularda da sürpriz yapmadı.

AMD RX 6700XT

Gelelim kartın saat hızlarına. Birkaç hafta önce sızdırılan bir rapor hatırlıyorum. Özelleştirilmiş serilere ait bu raporda saat hızlarının referans modelleriyle aynı olacağı söylenmiş ve belli değerler verilmişti. Şimdi bakıyorum ki paylaşılan bu değerler de doğruymuş.

Bir kere ekran kartı standart olarak 2321 MHz saat hızıyla geliyor. Oyun hızı olarak gösterilen ikinci değerde ise kart, 2424 MHz saat hızına kadar çıkabiliyor. Hız aşırtma uygulanırsa, yani maksimum olarak gelebileceği değer ise 2581 MHz olarak belirlenmiş durumda. Tabii ki altını çizmek isterim ki bu değerler ekran kartının referans olarak paylaşılan değerleri.

Tüm bu değerlerle beraber AMD RX 6700 XT, 1440p çözünürlüğünde oyunu hedef alıyor. 1440p çözünürlükte birkaç oyun için FPS değerleri de paylaşıldı. Onları da görsel olarak hemen aşağı ekleyeceğim. Sadece bu değerler üzerinden gidecek olursak yeni ekran kartı, RTX 3060 Ti modeline göre daha iyi.

90 MB Infinity Cache bulunan ekran kartının güç tüketiminden de söz edelim. AMD bu modelin 230W değerinde güç harcadığını söyledi ve kartın en temel, minimum olarak 650W güç kaynağına ihtiyacı olduğu söylendi.

AMD RX 6700 XT Fiyatı

Oyuncuların odak noktasına oturacağı kesin olan yeni ekran kartının fiyatına gelince, 479 dolar diye açıklama yapıldı. 18 Mart itibariyle satışa çıkacak olan ekran kartı, RTX 3070 modelinden bir tık daha ucuz.

Bağlantılar

  • 1 adet 6 pin + 1 adet 8 pinli güç konektörü
  • 1x HDMI 2.1
  • 3x DP 1.4a

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video