PC HocasıHaberlerApple HomePod’un Ses Kalitesi, Yeni Güncellemeden Sonra Düştü!

Apple HomePod’un Ses Kalitesi, Yeni Güncellemeden Sonra Düştü!

 

Akıllı hoparlör piyasasına HomePod ile hızlı bir şekilde giren Apple, hâlâ yeni sayılabilecek ürünü ile pek çok kullanıcının beğenisini kazanmıştı. Özellikle berrak ve güçlü ses kalitesi ile öne çıkan cihaz, aldığı son güncelleme sonrasında kullanıcılar tarafından eleştirilmeye başladı. İfade edilenlere göre; cihaza birkaç gün önce gelen güncelleme, bass seslerde azalmaya sebep oldu.

Kullanıcılar Şikayet Etmeye Başladı

Gücünü Apple üretimi A8 işlemciden alan cihaz, tüketiciye sıradan bir hoparlörün sunamadığı pek çok özelliği sunmakta. 4″ boyutunda hoparlörü ve 6 adet minik mikrofonu sayesinde kullanıldığı ortama uygun seviyede müzik deneyimi sunmayı başaran cihaz, ses performansı konusunda oldukça tatminkâr işler çıkartabiliyordu.

Çıkartabiliyordu dedik çünkü HomePod‘a birkaç gün önce gelen güncelleme, özellikle bass sesler konusunda kullanıcıların eleştirilerine sebep olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde iOS 11.3 güncellemesini alan cihaz, bu güncellemenin ardından eskisine oranla daha basit denebilecek bass tonlar vermeye başladı

Bir hoparlöre gelen güncellemede; ses kalitesi konusunda haklı olarak iyileştirmeler bekleyen kullanıcı kitlesi, karşılaştığı durum karşısında adeta neye uğradığını şaşırmış durumda. Dinlediğimiz her türlü müzikte kulaklarımıza ilişen bass tonlarını bu zamana kadar kaliteli bir şekilde işitmekte olan HomePod kullanıcıları, yeni güncelleme sonrasında mağduriyetlerini dile getirmeye başladılar. 

Ek olarak, yeni gelen güncelleme ile ses performansındaki değişikliği beğenen kullanıcıların da olduğunu belirtelim. Öncesine nazaran azalan bass seslerin; dinledikleri müziği daha doğal hale getirdiğini ifade eden küçük kitleye rağmen, kullanıcıların büyük bir bölümü gelen güncellemeden şikayetçi

Şirket tarafından herhangi bir ses ayarı bölümü bulunmayan cihaz için, böylesi performans düşüren bir güncellemenin pek de verimli olduğu söylenemez. Hele ki söz konusu cihaz bir hoparlör ise, bu şekilde bir performans düşüklüğü gerçekten kabul edilemez. 

Bilmeyenler İçin, İşte Apple HomePod’un Teknik Özellikleri

Bellek tarafında 1 GB RAM ile donatılan cihaz, gücünü şirketin kendi üretimi olan A8 işlemciden almakta. Sanal asistan olarak basitçe tanımlayabileceğimiz Siri‘yi de destekleyen cihazda, 4″ boyutunda bir hoparlör bulunuyor. Bu hoparlöre ek olarak cihazda 6 adet minik mikrofon yer alıyor. Bu mikrofonlar sayesinde ortamdaki sesleri dinleyip analiz eden cihaz, her ortama uygun ses kalitesini kullanıcılara ulaştırmakta.

Siyah ve beyaz olmak üzere, iki sade renk seçeneğine sahip olan akıllı hoparlör modeli HomePod, yurtdışında 350 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Ülkemizde ne zaman ve kaç Türk Lirası’na satılacağı ise hâlâ bilinmemekte. 

Etiketler

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz