PC HocasıHaberlerCloudflare Ücretsiz DNS Hizmeti Sağlamaya Başladı!

Cloudflare Ücretsiz DNS Hizmeti Sağlamaya Başladı!

 

Özellikle webmaster sektöründe iş yapan kişilerin bildiği ABD merkezli web içerik güvenliği ve sunucu DDOS saldırıları için hizmet veren Cloudflare yeni duyurduğu DNS hizmeti ile internette sansürsüz,hızlı ve ücretsiz bir internet sağlayacağını duyurdu.

 

Cloudflare, DNS hizmetini 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 aracılığıyla yayınlamak için APNIC isimli bir şirket ile ortak çalıştığını belirtti. Dünyada popüler olarak kullanılan DNS sağlayıcısı Google ve Open DNS gibi servis sağlayıcıların kendi servislerinden daha yavaş internet sağladıklarını belirtti.  Ayrıca kullanıcı gizliliği konusunda ise dns servisini kullanan kullanıcıların çerezlerini 24 saat içinde silme garantisi verdiklerini beyan ettiler. 

Şirket Örnek Türkiye’yi Gösterdi !

Şirket hizmete sunduğu DNS servisini Türkiye’den bir örnek ile açıkladı  ‘2014 yılı Mart ayında, Türkiye hükümeti, devleti  Twitter’ı belirli bir süre engelledi . İnternet, ülkenin ISP’nin twitter.com için DNS isteklerini engelleyen DNS çözümleyicileri tarafından sansürlendi. İnsanlar da internete tekrar girmelerine yardımcı olmak için duvarlara Google’ın DNS çözümleyici hizmetinin IP’si olan 8.8.8.8 adresini yazdı.. Google’ın DNS çözümleyicisi harika, ancak çeşitlilik iyi ve biz daha iyisini yapabileceğimizi düşündük’. Açıklamasında bulunuldu.

DNS Adresi Nasıl Değiştirilir ;

-Başlat menüsüne tıklayın, ardından Denetim Masası‘na tıklayın.
Ağ ve İnternet üzerine tıklayın.
Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir‘e tıklayın.
-Bağlandığınız Wi-Fi ağını sağ tıklayın, ardından Özellikler‘e tıklayın.
-İnternet Protokolü Sürüm 4’ü (veya istenirse Sürüm 6’yı) seçin.
-Özellikler’e tıklayın.
-Gelecekte başvurmak için var olan herhangi bir DNS sunucusu girişini yazın.
-Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan’ı tıklatın.
-Bu adresleri 1.1.1.1 DNS adresleriyle değiştirin:
-IPv4 için: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1
-IPv6 için: 2606: 4700: 4700 :: 1111 ve 2606: 4700: 4700 :: 1001
Tamam‘ı ve ardından Kapat’ı tıklayın.
-Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz