PC HocasıHaberlerApple, iOS için Hataların Sonunu Getirecek Bir Sistem Geliştiriyor

Apple, iOS için Hataların Sonunu Getirecek Bir Sistem Geliştiriyor

 

Apple’ın yakın zamanda piyasaya sürdüğü iOS 13 sürümü, kullanıcılardan hem küçük hem de çürüyen hatalar ile ilgili bir dizi şikayet gördü. iOS 12 sürümü de böyle idi. Ancak iOS 14 için, Apple’ın hataları azaltmak, hatta belki de ortadan kaldırmak için bir planı mevcut.

Son yayınlanan yayınların başının arkasındaki ana etken, Bloomberg’e konuya aşina olan kaynaklar, geliştiricilerin genellikle günlük veya en az haftada bir değişiklik yapma oranıydı. Ancak bu taahhütler, diğer Apple geliştiricileri için sorunlu olduğunu kanıtladı. Bir kod değişikliği veya taahhüt işlemi yayınlandığında (Apple’ın kodlama ortamında varsayılan olarak canlı yayınlanır), genellikle test oluşturmalarını bir süre kullanılamaz hale getirdi. Bu, test edicilerin yazılımla harcayabilecekleri süreyi sınırladı ve geliştiricilerin hataları düzeltmekle meşgul oldukları için geliştiricilerin ince ayar özelliği bırakmasını engelledi.

Apple’ın gelecekteki işletim sistemlerinin yeni test sürümlerinde, alıcı olduğu düşünülen özellikler veya güvenilirlik sorunlarına neden olan özellikler varsayılan olarak devre dışı bırakılacak. Test cihazları daha sonra bunları kendi riskleri altında canlı olarak değiştirebilecek, böylece canlı yazılımdaki hata miktarını azaltacaktır.

Bloomberg haberine göre:

Apple, dahili olarak “beyaz eldiven” testi olarak bilinen şeye dayanan 1 ile 100 arasında bir ölçek kullanarak yazılım kalitesini ölçer ve sıralar. Buggy sürümleri 60’larda düşük bir puan alabilirken, daha kararlı yazılım 80’in üzerinde olacak. İOS 13 bu ölçekte daha önce cilalanan iOS 12’den daha düşük puan aldı. Apple ekipleri ayrıca, geliştirme sırasındaki kalitesini belirtmek için özelliklere yeşil, sarı ve kırmızı renk kodları atar. Bireysel hataların ciddiyetini belirlemek için 0’dan 5’e kadar olan bir öncelik ölçeği, 0 kritik bir konu, 5 ise küçüktür.

Değişiklik, Apple’ın yazılım mühendisliği başkanı Craig Federighi’nin öncülüğünü yaptığı bir iç toplantı sırasında duyuruldu.

Etiketler

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video