PC HocasıCep TelefonuArtık iPhone’larda WiFi Teknolojisi Olmayacak

Artık iPhone’larda WiFi Teknolojisi Olmayacak

 

Geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaşmış olduğum LiFi teknolojisi hızlı bir şekilde geliştirilmeye devam ederken, Apple marka cihazlarda da WiFi teknolojisinin kullanılmayacağı ve ışık teknolojisi ile birlikte kullanılacağı sızıntıları bugün internete düştü. Detaylar haberimizde.

lifi-teknolojisi
Li-Fi TEKNOLOJİSİ İLE İNTERNET BAĞLANTISI

LiFi teknolojisini geçtiğimiz aylarda sizlerle burada paylaşmıştım. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu teknolojisi Apple marka cihazlarda da kullanılması için internette sızıntılar yayınlanmaya devam ederken, Harald Haas tarafından icat edilen bu teknoloji ışık iletişimini kullanarak çok daha hızlı veri aktarım imkanı sağlıyor. Apple’da bu konuda LiFi teknolojisine yeşil ışık yakarak cihazlarına dahil edeceği konusunda bildirimler var.

Normal WiFi teknolojisine nazaran 100 kat daha hızlı veri aktarım imkanı sağlayan LiFi teknolojisi firmaların da dikkatini çekmeye devam ediyor. Daha düşük maliyetler ile veri iletimi imkanı sağlayan LiFi, ışığın olduğu her yere yüksek hızda internet ulaştırabiliyor. Ancak teknolojinin dez avantajları arasında lambalar kapatıldığında internetin kesilme gibi olayı da bulunuyor. Yani LiFi teknolojisinin hızlı ve sağlıklı gerçekleşebilmesi için ışık olması şart.

LiFi teknolojisinde 224 Gbps veri aktarım hızına ulaşılabildiğini belirtmemizde fayda var. Geliştirme aşamasında bulunan bu teknoloji eğer iPhone cihazlarda kullanılmaya başlanırsa bir devrim olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Hatta bu konuda en büyük ispat iOS 9.2.1‘de yer alıyor. Son sürüm güncellemenin ön bellek dosyasında LiFiCapability adında yer alan bir tanım bulunuyor. Bu da çok yakında LiFi teknolojisinin iPhone cihazlarda yer alacağı iddialarını güçlendiriyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/artik-iphonelarda-wifi-teknolojisi-olmayacak-3664/ linkinden 29.10.2021 00:10:08 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

4 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad