PC HocasıHaberlerASELSAN Gölge Adlı Programını Duyurdu

ASELSAN Gölge Adlı Programını Duyurdu

 

ASELSAN yeni geliştirmiş olduğu uygulamaları, silahları ve araçları tanıtmaya devam ederken, gölge adı verilen programı da çok yakında Türkiye genelinde duyurmaya hazırlanıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından da onanan gölge isimli programın detayları haberimizde.

NEDİR BU GÖLGE PROGRAMI ?

Yeni geliştirilen gölge adlı program tamamen ASELSAN yapımı olduğu gibi, EDET sistemi üzerinde hava harekatlarında düşmanın radar ve haberleşme imkanını uzaktan dinlemeye, hatları karıştırmaya ve aldatmaya yarıyor. Gölge adlı programın üçüncü part uygulamalar ve geliştirmeler tarafından şimdilik dinlenmesi mümkün olmadığı gibi, düşman radarlarını karıştıracak bu sistemi çok yakında devreye sokacağı belirtiliyor.

Gölge adlı program havadan elektronik taarruz silahı olarak da adlandırılabiliyor. ASELSAN geliştirmeye devam ettiği ve düşman radarlarını tamamı ile karıştırdıktan sonra farklı yönlere sevk etmesi üzerinde yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na ait olacak olan Gölge isimli program uygulamadan tam not alırsa çok yakında uçaklara ve sabit konumlara ilave edilecek.

solo-turk
ASELSAN GÖLGE NASIL ÇALIŞACAK ?

ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen gölge adlı uygulamanın çalışma prosedürü hakkında henüz bir bilgilendirme bulunmuyor. Geliştirilen bu uygulama Türkiye’ye 200 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor. ASELSAN yetkilileri tarafından da yapılan açıklamada “gölge programı eksiksiz yolunda ve ilerliyor. Ancak ASELSAN’a teslim tarihinden önce bir kaç sistemsel değişikliğe ihtiyaç duyulabilir.” açıklamaları yapıldı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda ASELSAN Koral Harp sistemi devreye alınmış ve sınıra yerleştirilmişti. 2017 yılında bitmesi beklenen gölge isimli bu programın Türk Silahlı Kuvvetlerimiz açısından ne gibi faydaları daha olacak biz de merakla bekliyoruz.

AMERİKA YAKIN TAKİPTE

Gölge isimli programın yapımı devam ederken, düşmanın radar ve haberleşme imkanlarını uzaktan dinlemeye, karıştırmaya ve aldatmaya yarayan sistemi Amerika Birleşik Devletleri çok yakından takip ediyor. ABD’nin önde gelen gazetelerinden olan USA Today bünyesindeki Defense News (Savunma Haberleri) dergisi bu ihaleyi ana manşetten duyurdu. Başlık olarak “Türk sinyal karıştırıcı programında acil ihtiyaç” başlığı ile bildirdi.

Defense News dergisine konuşan kaynaklarda ihale başvuru süreci 23 Şubat tarihinde bitecek ve eksiksiz sürdürülecek.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/aselsan-golge-adli-programini-duyurdu-3947/ linkinden 16.10.2021 02:10:56 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad