Bir Hacker 50 Milyon Kişinin Facebook Giriş Bilgilerini Çaldı

Geçtiğimiz günlerde benim de Facebook da şahit olduğum bir durum oldu. Cep telefonum da ve bilgisayarım da otomatik kayıtlı ve sürekli açık olan Facebook hesabım bir anda benden tekrar şifre girmemi istedi. Bunun nedenini araştırmadım ama sorun gerçekten büyük bir olaymış. Facebook,'un yayınladığı duyuruya göre 50 milyon kullanıcıyı ilgilendiren bir önemli bir duyuru yaptı.

Facebook 25 Eylül günü  şifre sızıntısı olduğunu fark etti ardından hemen FBI ile iletişime geçtiğini ifade etti. Fark edilmenin ardından 50 milyon kullanıcının verilerinin üçüncü kişilere erişilebilir olduğunu duyuran şirket, önlem için 90 milyondan fazla kullanıcıyı hesaplarından çıkış yapmaya zorladı. 

Facebook Konu ile İlgili Basına Şu Açıklamayı Yaptı

Soruşturmamıza henüz başlamış olmakla birlikte olaydan etkilenen hesapların verilerinin gerçekten ele geçirildiği hakkında şu anlık bir bilgimiz yok. Aynı zamanda verilerin kötüye kullanılıp kullanılmadığını ve hack girişiminin arkasında kim ya da kimler olduğu da henüz keşfetmiş değiliz. Ancak bu soruların cevapları için oldukça sıkı çalışıyoruz. Etkilendiğini düşündüğümüz başka hesapların keşfedilmesi durumunda onların da giriş kodlarının sıfırlanacağını bildirmek isteriz.

Toplamda 90 milyondan fazla kişinin şifresini sıfırlayan Facebook'a veya Facebook Giriş'i kullanan uygulamalarına tekrar giriş yapması gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra, kullanıcılar neler olduğunu açıklayan Haber Bültenlerinin en üstünde bir bildirim alacaklar.

İlgili Etiketler