PC HocasıHaberlerBTK Adil Kullanım Kotasını 3 Katına Çıkartıyor

BTK Adil Kullanım Kotasını 3 Katına Çıkartıyor

 

Kullanıcıların Adil Kullanım Kotası (AKK) olarak bildiği internet indirme limiti olarak tercüme edeceğimiz bu kota sorunu bugün BTK tarafından yeniden düzenlenerek 3 katına çıkartılma kararı alındı. AKK ile ilgili detaylar haberimizde.

BTK KOTAYI 3 KATINA ÇEKİYOR!

BTK 2016 yılının başında yeni bir iş planı oluşturarak hem de internette başlatılan kampanyaları göz önüne alarak almış olduğu kararlar doğrultusunda Adil Kullanım Kotası yeniden düzenleniyor. Listede yer alan ilgili açıklama maddesi ise şu şekilde;

 

“Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri göz önünde bulundurulduğunda sabit ve mobil internet erişimlerinde uygulanmakta olan Adil Kullanım Kotası sonrası hızın iyileştirmesi ve tüketicilere karşı şeffaflığın arttırılması amaçlanmaktadır.” denildi.

 

adil-kullanim-kotasi

 

ADİL KULLANIM KOTASI KAÇA ÇIKACAK ?

Yukarıda yer alan açıklamalar baz alındığında özellikle Chang.org’da başlatılan kampanyanın da çok etkili olduğunu düşünüyoruz. Örnek vermek gerekirse bir kullanıcı Adil Kullanım Kotası‘nda ortalama 50 – 75 GB arasında kullanılırken AKK sonrası hız tüm paketlerde 3 Mbps‘e kadar düşüyor. Ardından bu interneti kullanmak çile haline dönüştüğü gibi, bir de AKK’niz ay başı dolduysa yandınız!

BTK yeni yapacağı düzenleme sayesinde 50 – 75 GB olarak AKK sınırı bulunan bir kullanıcı artık 150 GB‘a kadar kullanım imkanına kavuşmuş olacak. Yayınlanan raporda planlama tarihi 18 Ağustos 2016 olarak belirlenmiş durumda. Gönül ister ki AKK tamamen kaldırılsın herkes rahat rahat kullansın ancak yaşanan bu ufak çaplı gelişme kullanıcıları yine iki sene kadar götürecektir.

Aşağıdaki düzenleme detayını inceleyebilirsiniz.

akk-duzenleme

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/btk-adil-kullanim-kotasini-3-katina-cikartiyor-3906/ linkinden 28.10.2021 23:10:34 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

11 Yorum

    • Hiç de on numara olmadı kardeşim. Her fırsatta yurtdışına bakıyoruz büyük devletleri örnek alıyoruz nerde hani? Bi amerikada internet alt yapısına bir bakın ne akksi ne hız limiti gerçekten ağlanacak halimize gülüyoruz ya bir şey demiyorum ben

      • kardeşim internet denilen bir bilgisayar zaten amerikada olduğu için onlarda akk felan olmuyor kablolu gibi bağlılar adamlar internete 1 gbt de dolaşıyolar. ülkemiz internete (internet bir bilgisayardır) uzak olduğu için hızımız bu derece düşük ama ilerde bu sorunlarda kalmicak inşallah

  • 150 olursa belki kurtarır ama onun dışında kabul etmiyorum arkadaşım hem bizi somurun hemde akk 150 yapılıyor diye sevinelim, bu ülkede hiç bir şey doğru gitmez mi arkadaş?

  • Güzel haber. Alt yapıyıda düzenli güncellemeye en az 2-3 sene idare eder. Kota kadar alt yapıda önemli.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad