reklam
PC HocasıİncelemeCooler Master ML120R Sıvı Soğutucu İncelemesi

Cooler Master ML120R Sıvı Soğutucu İncelemesi

Merhaba PC Hocası‘nın değerli takipçileri. Yepyeni bir inceleme ile yeniden birlikteyiz. Bugün, kasalarımızı ışıl ışıl renklendirecek olan RGB aydınlatmaya sahip Cooler Master ML120R sıvı soğutucu incelemesi gerçekleştireceğiz.

Sistem soğutmasında sıvı soğutma çözümü tercih edenler için farklı bir alternatif olan Cooler Master ML120R’ye gelin yakından bakalım.

Epik RGB CPU Soğutucu

Cooler Master ML120R’nin kutusunu açtığımızda bizleri kapalı devreli pompa ve radyatör karşılıyor. Buna ek olarak iki adet 120mm RGB fan, bağlantı kabloları ve RGB kontrolcü kutu içerisinde yer alıyor.

Soğutucuya yakından bakacak olursak ilk dikkati çeken ve önemli olan parça olan pompayı görüyoruz. Pompa ve radyatörümüz kapalı devre yani tümleşik olarak bizlere sunulmuş. Siyah yapı ile gelen pompa, işlemci bağlantı yüzeyinde daire değil, oval köşeli kare bir yapı kullanmış. Dış yüzeyde ise Cooler Master logosunu görmek mümkün. Bu logo ve işlemci bağlantı noktasının kenarlarında RGB aydınlatmalar bulunuyor. Yani montajdan sonra işlemciye baktığınızda RGB aydınlatma görüyorsunuz. Ayrıca su akışı konusunda da oldukça sessiz olan pompa, neredeyse duyulmayacak düzeyde sese sahip.

Öte yandan radyatörün de oldukça sağlam şekilde hazırlanmış olduğunu görüyoruz. Radyatör, çift taraflı fan desteği sunan alüminyum yapıda geliyor ve 120mm boyutunda fanlara destek sunuyor. Kutu içerisinde dahili fan zaten mevcut ancak daha iyi bir fan tercih edecekseniz de bu boyuta uygun bir fan takabiliyorsunuz. Son olarak pompanın hortumlarının tasarımına değinelim. Hortumlar oldukça güçlü şekilde sarılmış bir yapıda bizleri karşılıyor. Siyah örgüler ile giydirilmiş hortumlar, aynı zamanda bağlantı noktalarında da güçlendirilmiş ve dayanıklılık kazandırılmış. Bu da patlama ve yırtılmalara karşı ekstra bir koruma denilebilir. 

Cooler Master ML120R soğutucunun diğer parçası olan fanlar ise 120mm yapıları ile bizleri karşılıyor. Fanlar, çift yapıda ve RGB aydınlatma desteği ile birlikte oldukça iyi bir ekip oluşturuyorlar. Radyatörün her iki tarafına sabitlenen fanlar, ilk bakışta kasa içerisinden bir miktar hacim talep ediyor olsa da, aydınlatmalar ile birlikte oldukça şık bir görüntü sağlıyor. Üstelik oldukça sessiz çalışan fanlar en çok 30 dB düzeyine kadar ses üretiyor, yani bir kütüphane ortamı kadar. Dönüş hızı açısından ise 2000 RPM hıza sahip olan fanlar, 66.7 CFM üfürme gücüne sahip. Yani bir sıvı soğutma için oldukça güçlü ve yeterli kapasiteye sahip.

Son parça RGB kontrolcüsü ise oldukça sade ve minimal bir tasarıma sahip. Üzerinde soğutucu için gerekli bağlantı yuvalarını bulunduran kontrolcü, çok basit bir kuruluma ve kontrole sahip. Tuşlar ile efektler arasında geçişe imkan veren kontrolcü, yazılıma ihtiyaç duyulmadan RGB aydınlatma tarafında kumanda imkanı sağlıyor. Ancak yine Master Plus yazılımı ile hem soğutucuyu hem de kontrolcüyü özelleştirme imkanımız mevcut.

Corsair H115i Elite Capellix Sıvı Soğutucu İncelemesi

Teknik Detaylar ve Performans

Cooler Master ML120R sıvı soğutucunun parçalarına değindik. Aslında az çok teknik detaylarını da sizlerle paylaştık ancak genel itibari ile teknik anlamda bilinmeyen noktalar mevcut. Bu açıdan soğutucunun en önemli özelliği, desteklediği işlemci tipleri. Bu bağlamda Cooler Master ML120R sıvı soğutucu, Intel tarafında LGA 2066 / 2011-v3 / 2011 / 1151 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 775 soket tipleri ile uyumlu çalışıyor. Öte yandan AMD kanadında ise AM4 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 / FM2+ / FM2 / FM1 soket tiplerinin desteğini görmekteyiz. Bu açıdan soğutucunun oldukça geniş bir işlemci desteğine sahip olduğunu görüyoruz. Bu da tabii ki herkes için bir avantaj zira işlemci değişikliklerinde bu destek işimize çok yarıyor.

Diğer taraftan soğutucumuzun kullanım ömrüne baktığımızda da oldukça uzun bir ömür görmekteyiz. Toplamda 160 Bin saat kullanım ömrü sunan soğutucu, standart bir kullanıcı için yaklaşık 18 yıl boyunca kullanım imkanı sunuyor. Yani bir kere satın aldığınızda bir ömür kullanabiliyorsunuz.

Peki soğutucumuzun bizlere sağladığı soğutma performansı ne durumda. Yaptığımız testlere göre soğutucumuz stok fana göre en az 10 derecelik bir soğutma avantajı sağlıyor. Yük altında ve boşta değişkenlik gösteren değerler, her alanda stok fana göre yüksek bir soğutma performansı gösteriyor. Bunun ile ilgili test görsellerine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Stok Fan – Boşta

Sıvı Soğutucu – Boşta

Stok Fan – Yükte

Sıvı Soğutucu – Yükte

Hocanın Yorumu

Bilgisayar soğutması, tüm yönleri ile önemli bir konu durumunda. İyi soğutulmayan parçaların yaratacağı hasarlar kimi zaman onarılamaz olabiliyor. Bu açıdan farklı soğuıtma teknikleri ile karşımıza çıkan Cooler Master, bu kez Cooler Master ML120R sıvı soğutma ile bizlere konuk oldu. Diğer sıvı soğutma ürünleri arasında tasarımı ve performansı ile kendini gösterebilen bir soğutma çözümü olan ML120R, sağladığı güçlü soğutma ve sunduğu şık, dinamik aydınlatma ile kasanızda iyi bir ekipman olabilecek kalitede.

Piyasa şartlarına göre ortalama bir fiyat etiketine de sahip olan soğutucu, kasasında sıvı soğutma kullanacak kullanıcılar için iyi bir alternatif olabilir. Bu bağlamda soğutma performansından memnun kaldığımız Cooler Master ML120R soğutucuyu da sizlere tavsiye ederiz.

Evet değerli hocalar, bir incelemenin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bugün sizlere Cooler Master ML120R sıvı soğutma incelemesini sunduk. Ürünün videolu incelemesine, kurulumuna ve teknik detayları içeren incelemesine aşağıda bulunan video bağlantısından ulaşabilir, görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Yeni bir incelemede görüşmek üzre, hoşça kalın!

Ödüller

Cooler Master ML120R Sıvı Soğutucu İncelemesi

Etiketler

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz