DMOZ servisi kendini hizmete kapattı!

Diğer adıyla Directory Mozilla olan, dünyanın gelmiş geçmiş en geniş kapsamlı açık kaynak dizini DMOZ, normalde 14 Mart 2017 tarihinde kapanması gerekirken geçtiğimiz saatlerde kendilerini kapatabildi. İlk başta bir duyar çalışması olduğu sanılsa da sonradan kapatmanın geciktiği öğrenildi.

Geçtiğimiz vakitlerde DMOZ, kepenklerini kullanıcılara indirdi. Peki neydi bu DMOZ? Ne işe yarardı? Neden kapatıldı? Bütün hepsini şu an itibariyle haberimizde bulunmakta. 

DMOZ'u bilmeyenler ve yukarıdaki açıklamadan anlamayanlar için : DMOZ, arama motorlarının ve SEO çalışmalarının düzgün olmadığı, spam web sitelerinin fazla fazla bulunduğu dönemlerde insanlara aradığı konularla ilgili spam olmayan, kaliteli websiteleri sunan bir kaynak dizini idi. Ben bir dönem kullanıyordum, zamanında cidden çok iyilerdi. Ancak şu an kapanmış durumda. Siteden alınan son görüntü ise aşağıda.

[ÇEVİRİLMİŞTİR]

Şu an siteye herhangi bir yolla erişilememekle birlikte, siteden alınan son görüntü [çevirilmiştir] budur. Kendilerini an itibarı ile tamamen kapatmışlardır fakat halen resource-zone.com adresinden ulaşılabilmektedir

DMOZ NEDEN KAPANDI? DMOZ'UN KAPATILMASININ ARDINDAKİ SEBEP NEDİR?

Biliyorsunuz ki günümüzde Google, Bing, Yandex gibi arama motorları oldukça yaygın. SEO çalışmaları ile yine kaliteli içerikler üst sırada bulunabiliyor. Ancak o zaman bunlar o kadar sağlam değilken, günümüzde ve halen SEO çalışmaları sağlamlaştırılıyor ve yapılandırılıyor, arama motorlarına spam filtreleri ekleniyor falan filan derken DMOZ kullanılmamak üzere bir kenara atıldı. Çünkü daha bilineni vardı, çünkü Google, Bing, Yandex vardı. Gelişince, DMOZ'un da artık bir gerekliliği kalmadı.

Zira kendi içindeki ekonomik sıkıntılar ve yukarıdaki örneklerden dolayı sitedeki hitin oldukça düşmesinden, ayrıca sunucu gelirlerini karşılayamamalarından, insanlar tarafından çarklarının dönmesinden ve bu insanlardan bazılarının yaptıkları "ayıplardan" dolayı sitenin kurucusu AOL firması, DMOZ projesini sonlandırdı.

İlgili Etiketler