Dosya boyutlarını % 35 oranında azaltan Google açık kaynaklı JPEG kodlayıcı

Birçok resim depolayan, işleyen veya sunan bir uygulama ya da site oluşturuyorsanız, Google'ın yeni dosya sıkıştırma algoritmasını uygulamayı düşününebilirsiniz. Bu algoritma, JPEG dosya boyutlarını diğer yöntemlerden yüzde 35 oranında azaltmayı taahhüt eder.

Guetzli nasıl çalışıyor ?

Deyim yerindeyse bu algoritmaya Guetzli deniyor. Mevcut tarayıcılar ve görüntü işleme araçlarıyla çalıştığı gibi Google algoritmaların dosyaları sıkıştırarak daha kötü görüntülerle sonuçlanabileceği sıkıştırma işleminin kuantizasyon aşamasını hedefleyerek görüntü kalitesinden çok ödün vermeden küçük dosya boyutlarını mümkün kıldığını söylüyor.

Ancak, Guetzli'nin diğer seçeneklerden daha yavaş olduğunu belirtmek gerekir. Psiko-görsel modeli, "daha basit renk dönüşümleri ve ayrık kosinüs dönüşümü ile ulaşılabilir olanlardan daha ayrıntılı ve kusursuz bir şekilde renk algılama ve görsel maskeleme yaklaşımına" dayanıyor ve Guetzli'nin kullandığı arama algoritması libjpeg gibi alternatiflerden daha yavaş oluyor.

Şimdi daha iyi anlaşılabilmesi için sizlere yukarıdaki örneklerde durumu özetlemeye çalışacağız. Solda sıkıştırılmamış orijinal resmi, ortada libjpeg ve sağda Guetzli'nin sonucunu görebilirsiniz.

Google'ın çözümünün her iki örneğe nazaran daha iyi iş çıkardığını anlayabilirsiniz. JPEG kodlayıcı açık kaynak kodludur, indirmek ve kendi projelerinize uygulamak için GitHub deposunda mevcuttur.

İlgili Etiketler