Drone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Drone Rehberi

Bundan sadece bir kaç yıl öncesine kadar hayal bile edemediğimiz ürünler artık parmaklarımızın ucundan gökyüzünün semalarına kadar yükselebiliyor. İnsansız hava araçları (drone) bugün gidip alabileceğimiz fiyatlara indiği gibi, amatör seviyeden profesyonelliğe atılan adımlara kadar pek çok versiyonu bulunuyor. Biz de bu dünyaya giriş yapmak isteyen takipçilerimize kapsamlı bir drone rehberi hazırladık.

"Drone Almaya Karar Verdim"

Dediğiniz andan itibaren kafanızda pek çok tilki dolaşmaya başlayacaktır. "Acaba hangi markayı alsam ?","Acaba bu model iyi uçuyor mu ?","Fonksiyonları nasıl acaba ?" gibi deli sorular aklınızda uçuşup duracaktır. Biz de bunun önüne geçebilmek için sizlere drone alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konularına tek tek değineceğiz. Bu müthiş bir duyguya kapıldığınız anda sadece dronelar değil, diğer araçlar için de harika bir dünyaya giriş yapmış oluyorsunuz.

drone-tavsiye
Drone'lar İle Neler Yapabiliyoruz ?

Şuanda piyasada pek çok drone özelliklerine göre çeşitli fiyatlarda satılıyorlar. Peki bu drone'lar ile ne yapabiliriz ? Öncelik olarak drone deyince akla artık "kameralı mı ?" sorusu geliyor. Drone'lar kameralı ve kamerasız olarak ikiye ayrıldığı gibi, bizim odak noktamız daha çok kamerası olanlara yönelik oluyor. Çünkü siz drone'u uçururken bir yandan da kayıt yaparak "gerçekten uçuyormuş" hissiyatını en iyi bu şekilde hissediyorsunuz. Kamerasız olan dronelar ise tamamen amatör kişilere yönelik oluyorlar. 

Drone'ların kameraları ile birlikte satmak istediğiniz bir şeyin videosunu üstten çekebilir, bulunduğunuz bölgeyi göstermek için video hazırlayabilir veya fotoğraflar çekerek gökyüzünde sağlam kareler yakalayabilirsiniz. Drone'lar paylaşacak bir şeyleri olan insanlar için işe yarar aletler zaten. Sıkıcı ve durağan bir yaşamınız varsa, mutlaka drone alıp keyfini sürmenizi tavsiye ediyoruz.

drone

Kaç Çeşit Drone Modeli Var ?

 

Drone rehberine giriş yaparken en önemli konulardan birisi olan “hangi drone modelini almalıyım ?” sorusuna burada cevap arıyoruz. Drone’lar aldığınız paketin içeriği ve ne kadar demonte geldiğine göre üçe ayrılmaktadır. Bunun kategorizasyonu ise aşağıdaki gibidir;

 

RTF Drone

 

Bu modeller direkt olarak “Ready to Fly” (uçmaya hazır) modeller olarak bilinmektedir. Yani drone modelleri arasında alıp kullanabileceğiniz en pratik drone modelleri RTF’lerdir. Sipariş verip aldığınızda direkt olarak uçuş kumandası ile birlikte gelerek size sadece kumanda pilini takmak ve drone‘u bir müddet şarj etmek kalacaktır. Ardından hemen kullanıma geçebiliyorsunuz. Giriş seviyeli kullanıcılar için çok uygun olup, biraz da pahalıdır.

 

BNF Drone

 

BNF modelleri ise “Bind-N-Fly” (eşleştir ve uçur) anlamına gelen drone modelleridir. Bu modeller aslonda RTF’lere çok yakın oldukları gibi, aradaki en büyük fark, bir kontrol sistemi ile birlikte gelmemeleridir. Siz elinizdeki bir kontrol cihazı ile eşleyere (bind), ardından kullanıma hazır hale getiriyorsunuz. Bu bir akıllı telefon, bilgisayar veya tablet olabilir. Biraz daha orta seviyeli kullanıcılara hitap etmektedir.

 

ARF Drone

 

Almost Ready to Fly” (Neredeyse uçuşa hazır) olarak nitelendirilen bu drone modelleri ise profesyonel kullanıcılara hitap etmektedir. Kısacası ARF’ler biraz daha amatör kalıyor yanlarında. Tümü ile demonte geldikleri gibi, alıcı/verici donanımlarını siz kendiniz ayarlıyorsunuz. Yani üretici firma tüm parçaları size gönderiyor, siz de parçaları monte ederek hazır hale getiriyorsunuz. ARF Drone modelleri geliştirilebilir oldukları gibi, biraz daha bilinçli kullanıcılara hitap eden modeller arasında yer almaktadır.

drone-rehberi

drone-modelleri-3

 

İlk Göz Ağrım, İlk Drone’um

 

Eğer Drone almaya karar verdiyseniz bir yerden başlamanız gerekecek. Bunun için de pek çok piyasa araştırması yaparak drone modellerinin kalitelerini, uçuş sürelerini, videolarını ve benzer niteliklerini inceleyeceksiniz. Ardından biraz daha olaya ısındıktan sonra bir drone modeline karar verip üzerinizdeki amatörlüğü atmak için harekete geçeceksiniz.

 

İlk drone modelinizi seçerken aslında geniş bir yelpazeniz var. Yurt dışında satış yapan firmalar Türkiye’ye göre daha ucuz oldukları gibi, daha ucuza daha iyi modellerde alabiliyorsunuz. 100 TL‘den başlayan ürün modelleri 5 bin TL‘ye kadar çıkabiliyor. Bu noktada işin içerisine karar verme yetkisi giriyor. Drone’unuzu ne için kullanacağınıza karar vermeden kesinlikle almamanızı öneriyorum.

 

Drone’u Ne İçin Kullanacaksın ?

 

Örnek olarak bir spor aktivitesini çekmek için almak istiyorsanız daha profesyonel modellere bakmanız gerekli. Ancak “yok ben bi uçurup deniycem” havasında iseniz maksimum 150 TL‘lik bir Drone alarak bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Sonuçta hepimiz anamızın karnında drone pilotu olarak doğmadık değil mi ? Bir yerden başlamak gerekiyor. O nedenle alışma süreciniz olduğu gibi, örnek vermek gerekirse ben ilk drone modelimi Aliexpress üzerinden sipariş etmiştim ve 169 TL’ye 30 günde elime ulaşmıştı. İlk geldiği zamanlarda sanki Phantom uçuruyormuş hissine kapılıyordum. Ancak zaman içerisinde kullanmayı öğrendikçe ne kadar amatör geldiğini daha net hissedebiliyorsunuz. O yüzden ilk kez kullanacak kişiler mutlaka basic ürünlerden başlamalıdır.

 

Drone’lar Artık Takip Altında

 

Eğer bir drone almaya karar verdiyseniz alıp hemen öyle kafanıza göre her yerde uçuramıyorsunuz. İlk olarak aldığınız drone ile birlikte kendinizi pilot olarak devletin şefkatli kollarına bırakmanız gerekiyor. Bunun için iha.shgm.gov.tr adresine girerek kayıt yaptırmanız gereklidir. Pilotluk olarak başvurunuzu yaptıktan sonra uçuş yapabiliyorsunuz. Eğer başvurmadan uçurmaya kalkarsanız, birisi sizi şikayet edecek olursa başınız büyük belaya girebilir.

drone-modelleri-2

 

Nasıl Uçuruyoruz Bu Drone’ları ?

 

Her şeyi geçtiniz ve bu dakikadan sonra drone almaya karar verdiniz. Peki bu konuda nelere dikkat etmek gerekiyor ? Bunun için sizlere bir kaç önemli tavsiyemiz olacak. Ardından drone’unuzu sağa sola çarpıp saçınızı başınızı yolmanızı istemeyiz.

 

Konum Seçimi

 

Drone uçururken en önemli özelliklerden birisi “nerede uçuracağınız” konusudur. Göz temasınızı kaybetmeden uçurabileceğiniz açık bir alanda olmanız gerekmektedir. Zaten yasal anlamda da buna dair bir sınırlama mevcut durumda. Görmediğiniz yerlerde drone uçuşuna izin verilmemektedir. O nedenle drone uçurmadan önce uçuracağınız yer iyi belirleyin.

 

Hava Durumu Kontrolü

 

Şimdi artistlik yapmanın bir alemi yok değil mi ? Bir Drone olumsuz hava koşullarında da uçabiliyor olması sizi yanıltmasın. Hangi modeli aldıysanız, o modelin mutlaka kullanma kılavuzunda drone’u nerelerde uçurabileceğiniz yer alır. Özellikle rüzgarlı bölgelerde drone uçuracak olursanız, bir daha o drone’u geri getiremeyebilirsiniz veya olduğu yere indirip gidip almak zorunda kalabilirsiniz.

 

Saatte 45 km’nin altında esen rüzgarlar, drone‘lar için büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Fazlası, video çekimlerinizde güzel bir açı yakalamanızın önüne geçecektir. O yüzden biz de genelde drone uçururken saat öğleden sonra güneşli 16:00-18:00 saatleri arasını tercih ediyoruz.

 

Eyvah! Şarjı Unuttuk!

 

Malumunuz dronelar içerisinde yer alan bataryalar ile belli süreler boyunca havada kalabilmektedir. Uçuşa gitmeden önce mutlaka tüm aksesuarları, şarjınızı ve kumandanızın pilini kontrol etmeyi unutmayın. Örnek olarak havadayken kumandanın pilinin az olması, o drone ile irtibatın kopması anlamına gelir. O yüzden yarı yolda kalmamak için dronelarınızın şarjını her zaman kontrol edin.

 

Drone’ların kapasitelerine göre minimum 7 dakika, maksimum 45 dakika uçuş süreleri bulunmaktadır. Her drone havadayken şarjı azaldığında size yanıp sönen ışıkları ile bilgi verir. Bu uyarı ışıklarını mutlaka unutmadan ve atlamadan zamanında inişinizi gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

Drone Önerileri

 

Yavaş yavaş perdenin kapanışına yaklaşırken sizlere Drone tavsiyesi yapmadan kapatmayalım dedik. Her bütçeye göre drone bulunduğu gibi, minimumdan maksimuma doğru bir skala sizleri bekliyor. Ekstra olarak isterseniz burada yer alan drone önerilerimize göz atabilirsiniz.

 

Alien-X250-Drone

 

1-) Alien X250 Drone

 

Bu drone modelini geçtiğimiz hafta ofisimizde inceledik. Piyasa fiyatı 169 TL olup, 15 dakika boyunca havada kalabiliyor. Ayrıca kumandadaki fonksiyon tuşları sayesinde havada takla atıyor, olduğu yere geri dönüyor, fotoğraf ve video çekebiliyor. Ancak Alien X250 Drone modelinin üç farklı modeli bulunuyor. En düşük modelini alırsanız sadece drone’u alırsınız. HD kamerası ile birlikte “idare eder” bir görüntü çekebiliyorsunuz. Amatör ve giriş düzeyindeki arkadaşlarımıza mutlaka öneririz.

 

cheerson-cx-32w

 

2-) Cheerson CX-32W

 

Gerçek anlamda giriş seviyeli bir drone modelinden bahsediyoruz. Toplamda 8 dakika boyunca havada kalabilen bu drone modeli, kontrol kolu ile birlikte kolayca kavranabiliyor. Üstünde yer alan 720p’lik kamerası ile görüntü ve video çekebiliyorsunuz. Ayrıca otomatik iniş ve kalkış modları da mevcut. Yine 500 gram altında olduğundan herhangi bir yere kayıt yapmanıza gerek kalmadan satın alıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

drone-modelleri 

 

3-) Parrot AR Drone 2.0

 

Profesyonel üretim gerçekleştiren Parrot‘un AR Drone 2.0 modeli strafor gövdeli bir başka başlangıç seviyesi modelidir. Tablet, telefon ve bilgisayar bağlayarak kontrol edebildiğiniz budrone modelini uçurmak da çok kolay. Otomatik kalkış ve iniş becerileri yine AR 2.0 modelinde mevcut. Parrot AR Drone 2.0 modelinin uçuş süresi ise 14 dakika ve civarlarında seyrediyor. Eğer bir adet daha batarya alacak olursanız, yarım saat boyunca havada kalabilirsiniz.

 

parrot-ar-drone-2-0-inceleme

 

4-) DJI Phantom 4

 

Şuanda dronelar arasında efsanevi modellerden bir tanesi Phantom 4 diyebilirim. Eğer önümüzdeki haftalarda nasip olursa ofisimizde hem kutu açılışı hem de testini yapacağız. Bu model profesyonel kullanıcılar için adeta biçilmiş kaftan. Havadayken sağlam görüntü ve videolar çekebilmeyi sağlayan 4K kamerası, kendi kendine geri dönebilme özelliği, çarpışma esnasını fark edip otomatik olarak sıyrılma becerileri gibi pek çok özelliği bulunuyor.

 

dji-phantom-4

İlgili Etiketler