PC HocasıSosyal MedyaFacebookFacebook Üzerindeki Açığı Bularak 45 Bin TL Ödül Aldı

Facebook Üzerindeki Açığı Bularak 45 Bin TL Ödül Aldı

 

Her ne kadar profesyonel bir platform olsa da önemli açıklara da kapılarını kapatamayan Facebook bu konuda hala dönüşler almaya devam ediyor. Son açığı da bulan bilgisayar uzmanı Facebook tarafından 45 bin TL para ödülüne layık görüldü.

Hangi Açık Tespit Edildi ?

Hintli bilgisayar uzmanı olan Anand Prakash, 1,5 aydır denemiş olduğu yöntemler sonucunda Facebook’ta kullanıcı hesaplarında oturum açarak şifre sisteminde önemli bir açığı geçmeyi başardı. Bu açığı kullanmayarak Facebook’a ileten Prakash, Sosyal medya devi tarafından 15 bin dolar (45 bin TL) değerinde ödül verildi.

Sosyal dev Facebook‘taki bir güvenlik açığı belki platformun yöneticileri ve milyonlarca kullanıcısı için endişe verici bir gelişme olsa da, bu durum en azından bir kişinin yüzünü güldürdü!

Facebook üzerinde devam eden bu sorunu tespit ederek mail yolu ile iletişime geçen bilgisayar uzmanı, yaptığı açıklamada “Facebook hesaplarına herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan erişebilmeye olanak tanıyan güvenlik açığıydı. Bir buçuk ay kadar denemeler yaptıktan sonra kapının açığını buldum ve yetkililere bildirdim.” dedi.

anand-prakash
Facebook yetkililerine kanıtlayarak mesaj, fotoğraf, video ve ödeme alanındaki finansal bilgilere kadar ulaşabildiğini belirten Prakash, böyle bir önemli açığı kapatabildiği için mutlu olduğunu söyledi.

Facebook son zamanlarda yaptığı değişiklikler sayesinde arkasında önemli açıklar bırakarak hem Whitehat hem de Blackhat bilgisayar uzmanlarına karşı kapıları kapatamıyordu. 2011 yılında başlatılan güvenlik açıklarını kabul eden Facebook yönetimi, ispatı olduğu sürece tüm açıkları ödüllendirdiklerini belirtti.

Eğer siz de Facebook üzerinde gerçekten bir açık olduğuna inanıyorsanız ekran görüntüleriniz ile [email protected] üzerinden iletişime geçerek dönüş bekleyebilirsiniz. Eğer ödülü alırsanız bizi de unutmayın 🙂

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/facebook-uzerindeki-acigi-bularak-45-bin-tl-odul-aldi-5221/ linkinden 28.10.2021 20:10:16 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • Helal olsun arkadaşa haketmiş. Bu arada facebook iletişim mailini arıyordum hocam günlerdir teşekkür ederim 🙂

  • Facebook üzerinde açık bulmak kolay değil. Ancak yeni değişiklikler yaptıklarında açık kapı bırakıyorlar.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad