Facebook ve Google Anlaştı, İndeksler Açıldı

  Google News

TÜM İÇERİKLER ARAMA MOTORUNA YANSIYACAK

En iyi arama motoru olarak bilinen Google, firmalar ile yaptığı anlaşmalara bir yenisini daha ekleyerek Twitter’dan sonra Facebook içeriklerini de ekleme kararı aldı. Facebook ve Google arasında yapılan bu anlaşma sonucunda popüler içerikler dahil tüm indeksler Google arama motoruna yansıtılacak.

Örnek vermek gerekirse Facebook sayfanızda popüler bir yazı yazdınız ve takipçileriniz bu yazınıza yorum,beğeni ve paylaşım ile geri dönüş yaptı. Sadece Facebook üzerinden ulaşabileceğiniz bu içeriğe artık Google arama motoru da dahil olarak sonuçlarda görebileceksiniz.

facebook-google

SADECE iOS ve ANDROID İÇİN GEÇERLİ

Yapılan bu anlaşma sadece iOS ve Android platformu için geçerli olduğu belirtmemizde fayda var. Facebook sayfa içerikleri, profiller, dış bağlantılar ve daha birçok içerik artık Google arama motoru tarafından indekslenebilecek.

Eğer Facebook ayarlarında bulunan “Sadece Ben” veya “Arkadaşlarım” içeriklerini aktif ederseniz arama motoru bu içerikleri alamayacak. Yapılan paylaşımların mutlaka “Herkese Açık” olması gerekiyor.

facebook-herkese-acik

Bu konu üzerinde tahmin yürüttüğümüzde milyarlarca indeks Google arama motoru içeriklerine yansıtılacak. Bir ziyaretçi aradığı sonuç ile ilgili bir Facebook linki görürse, tıkladığında doğrudan indeksin geldiği sayfaya yönlendirilecek.

CUMA GÜNÜ ANLAŞMA SAĞLANDI

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Facebook ve Google bu konu üzerinde gerçekleştirdiği toplantıda anlaşmaya vararak içeriklerin indekslenmesi konusunda onay aldı. Ancak bu indekslenme işlemleri sadece iOS ve Android kullanıcılarını ilgilendiriyor.

Masaüstü veya normal kullanıcılar şimdilik aramalarda bu tür sonuçlara denk gelemeyecek. Belki de ilerleyen zamanlarda iki taraf ta bu durumda memnun kaldıkları taktirde normal kullanıcılar için de aynı işlemi gerçekleştirebilir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video