FBI WhatsApp İçin Düğmeye Bastı

Geçtiğimiz haftalarda Apple ile ABD arasında devam eden şifreli iPhone davası ilerleyerek WhatsApp'a da sıçradı. Eğer FBI tarafından açılan bildirim WhatsApp üzerinde kabul edilirse artık ABD istihbaratı şifreyi çözmeden her şeye ulaşabilecek.

WhatsApp Konuşmalarının Gizliliği Kalmıyor (Zaten Var Mıydı ?)

Amerikan istihbaratı tarafından başlatılan ve WhatsApp üzerinde devam eden şifre gerginliği çok yakında sonuçlanacak. Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcılarına 2014 yılında mesajları şifreleme imkanı tanımıştı. Ardından bir güncelleme ile de mesajları gizleyerek kapatabilme özelliğini duyurmuştu. Tüm bunlar Amerikan istihbarat örgütünün de ağına düşerek açmış oldukları bildirgede bu şifrelerin çözülmesini talep ettiler.

ABD yargısı tarafından alınan talep doğrultusunda WhatsApp yöneticileri bu şifre ve bilgi paylaşımını tabii ki başlangıçta reddettiler. Ancak mahkeme heyeti davayı haklı bulursa Apple davasındaki gibi şifreler çözülebilecek.

Eğer mahkeme WhatsApp aleyhine karar verecek olursa şifreler çözülerek Amerikan istihbarat örgütü diledikleri kişinin konuşmalarına, fotoğraflarına veya içeriklerine erişebilecekler. Açıkçası şimdiye kadar WhatsApp'ın böyle bir koruma yaptığına şaşırıyorduk. Çünkü siz mesajlarınızı şifrelemek isteseniz bile, arka planda sizin konuşmalarınız zaten görünebiliyor olarak saklanıyor.

Electronic Frontier Foundation tarafından yayınlanan raporda açılan mahkemelerin son zamanlarda artan bilgi paylaşımları ve durumları değerlendirecek. Ayrıca Apple ve WhatsApp gibi firmalara ne gibi sorunlar getireceğini de ekleyeceği gibi, bütün bu araştırmalar sonucunda yine de mahkemeler bilgi paylaşımlarını zorunlu kılarsa, Apple ve WhatsApp için işler tersine dönebilir.

whatsapp-uygulamasi

İlgili Etiketler