İnstagram’ın Video Servisi IGTV Yayınlandı! Youtube’a Rakip Mi Geliyor?

İnstagram yeni video servisini yayınladı. İşte IGTV'nin özellikleri ve detayları...

İnstagram yeni bir güncelleme ile IGTV adındaki hizmetini kullanıcılara sundu. Her zaman güncel kalan ve yeni özelliklerle yenilenen İnstagram, yeni ve büyük bir güncellemeyi uygulamasına ekledi. Peki bu video servisi nedir? Gelin beraber öğrenelim.

Bildiğiniz üzere İnstagram üzerinden bir video yayınlamak istediğinizde videonuzun sadece 1 dakikalık kısmı görünebiliyordu. Hikaye'de ise sadece 15 saniyelik videolar çekebiliyordunuz. Yeni özellik sayesinde bu sorunu ortadan kalkacak ve uzun videolar yayınlamanızı veya izlemenizi sağlayacak.

İnstagram'ın yeni özelliği olan IGTV kullanıcıların 1 saate kadar video yayınlamasını sağlıyor. Dikey şekilde çekilen videolar yayınlandıktan sonra herhangi bir kullanıcı sağ üstten bu videoları izleyebiliyor.

İnstagram'ı Youtube'dan ayıran özelliklerinden birisi mobil odaklı olması. Bildiğiniz gibi Youtube için hazırlanan videoların hepsi yatay olur. Siz telefonunuzdan Youtube üzerinden bir video izleyecekseniz o videoyu tam ekran izlemek için mecburen telefonunuzu yatay konuma getirmeniz gerekir.

Ancak İnstagram yeni özelliği sayesinde bu kuralı kaldırıyor ve yayıncıların dikey video yayınlamasını sağlıyor. Buda sizin dikey şekilde uzun videolar izlemenizi sağlıyor. Bunun dışında IGTV'ye girdiğinizde takip ettiğiniz kanalları ve sizin için seçilen videoları kolaylıkla görebiliyor; o kişinin profiline bile girmeden direkt olarak videosunu izleyebiliyorsunuz.

IGTV'nin Youtube'a rakip olması bizim için pek mümkün görünmüyor. Ancak bu özellik kullanılırmı derseniz tabiki evet. Tıpkı hikayeler özelliği gibi kullanıcılar orayada sürekli göz atacaklardır. Ancak Youtube'a şuanlık rakip olarak görmüyoruz.

İlgili Etiketler