.ist ve .istanbul Alan Adları SEO’da Öncü Olacak

Geçtiğimiz aylarda kullanıma açılan ve önceden revize edilerek satın alınan .ist ve .istanbul alan adları SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda öncü olacağı belirtildi. Haklılık payı olan bu araştırmaya yakından bir göz atalım:

Yeni Alan Adlarının Avantajı Ne ?

Yeni lokasyon bazlı domainler .ist ve .istanbul piyasaya sunulduğu günden itibaren iyi alan adları saniyeler içerisinde alındı. Artık İstanbul, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak dünyanın lider şehirlerinden birisi olmak için önemli bir adım atmış oldu.

Yeni domainlerde teknoloji.istanbul veya teknoloji.ist gibi binlerce kaliteli alan adları piyasada değer kazanarak satmak isteyenler ile dolu orası ayrı bir konu. Ancak olayın bir de yatırım ve gelecek işi var.

ist-ve-istanbul-domain
2015 yılında SEO yazılım şirketi olan Searchmetrics'in yapmış olduğu araştırmaya göre;

.com, .de ve .berlin alan adı uzantıları arama motorlarındaki performansları göz önüne alındığında, .berlin alan adı uzantısını kullanan web sitelerinin Google Almanya arama sonuçlarına göre ortalama 1.18 sıra yukarıda çıktığı görülüyor. Yeni alan adı uzantılarının olumlu etkilerinin ölçülebilmesi için tabii ki pek çok kriter var. Ancak domain uzantısı bu konuda önemli kriterler arasında yer alıyor.

İlgili Etiketler