PC HocasıİnternetMicrosoft ve Facebook Atlantik Okyanusu’na Fiber İnternet Çekiyor

Microsoft ve Facebook Atlantik Okyanusu’na Fiber İnternet Çekiyor

 

Kendi alanlarında dünyanın en iyi firmaları arasında gösterilen Microsoft ve Facebook, yaptıkları anlaşma doğrultusunda Atlantik Okyanusu‘nun altından fiber internet çekerek yüksek hızda veri iletimi sağlanacak. İki dev firmanın yeni internet projesi çok yakın zamanda başlayacak.

Okyanusun Derinliklerinden İnternet Hızı Ne Kadar Olacak ?

Amerika’nın Virginia sahili ve İspanya’nın Bilbao kentleri arasında döşenecek olan 6 bin kilometrelik fiber internet projesi Türkiye’deki fiberler ile kıyaslanamayacak kadar yüksek. Ülkemizde ne yazık ki “fiberliyoruz, hopluyoruz, zıplıyoruz” deyip bir de üzerine en hızlı internet olduklarını iddia edince kendimizi parçalayasımız geliyor. Ülkemizin kanayan yaralarından birisi olan fiber internet konusunu Avrupa aşalı yıllar olduğu gibi, technight kablo teknolojisini kullanıyorlar.

Microsoft ve Facebook’un yaptığı anlaşma doğrultusunda Atlantik Okyanusu’nun derinliklerinden geçecek olan proje 2017 Ekim ayında faaliyete geçecek. Çekilecek kablonun internet hızı ise saniyede 160 Terabayt. Sağlanacak olan fiber internet projesi sayesinde Avrupa’nın internet ihtiyacını Güney ve Kuzey kesimlerde rahata erdirmiş olacak.

microsoft-facebook-fiber-internet
Okyanusa Fiber İnternet Nasıl Döşeniyor ?

Microsoft ve Facebook kurmuş oldukları fiber internet teknolojisi ile 3 milyar insana hizmet verecek. Okyanusa döşenecek olan bu sistem hazır olarak veri yolları okyanusa indirilecek. Bir tüp geçit gibi düşünebileceğiniz bu projede sadece tünelleri birbirine geçirmek gibi zorluğu bulunuyor.

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/microsoft-ve-facebook-atlantik-okyanusundan-fiber-internet-cekiyor-21695-9475/ linkinden 28.07.2021 14:07:31 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

  • Ulan arkadas hizli olsun diye TTnette 16 mbpsye gectim. en fazla verdigi hiz 7 mbps. 8deyken 5mbpsydi. Adamlar terabayttan bahsediyo. bizim TTnet daha fiberlesin

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video