PC HocasıİnternetYahoo ve Bing Site Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Yahoo ve Bing Site Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

 

Her ne kadar ülkemizde Google ve Yandex öncü olarak kullanılsa da, Bing ve Yahoo gibi Amerika’da bir numara olan arama motorları da ufak bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Site sahiplerinin Yahoo ve Bing site ekleme işlemini yaparak daha fazla trafik ve dönüşüm elde edebilirler. Peki Yahoo ve Bing‘e site nasıl eklenir ?

İlk Olarak Kayıt Olmalısınız

Bing’e site eklediğiniz zaman otomatik olarak Yahoo’ya da eklemiş olursunuz. Tek webmaster paneli üzerinden çalışan bu sistemde buraya tıklayarak kayıt olup hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt olma ekranında aşağıdaki gibi bir pencere sizleri karşılayacak.

bing-ve-yahoo-site-kayit

Kaydol butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki form penceresi karşınıza çıkacaktır. Burada adınız, soyadınız, siteniz için kullandığınız mail adresi ve diğer detayları eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

bing-ve-yahoo-site-kayit-2

Kayıt aşamasını da atlattıktan sonra şimdi sıra geldi “Site ekleme” bölümüne. Sitemizi Bing ve Yahoo‘da doğrularken aşağıdaki adımlara dikkat etmemiz gerekir.

bing-ve-yahoo-site-kayit-3

Yukarıdaki görselde bulunan “Yerel saate göre bu siteye en fazla trafiği ne zaman alıyorsunuz ?” sorusuna yanıt olarak en çok trafik aldığınız tahmini saatleri eklemeniz gereklidir. Eğer düşük trafik saatlerini seçerseniz Bing‘in botu sitenize gelir ve pek içerik bulamadığı için eli boş döner. Bu da indeks almanızı engelleyecek durumlardan bir tanesidir.

bing-ve-yahoo-site-kayit-4

Son adım olarak ise Bing webmaster panelinde size sitenizi doğrulamanız için bir kod verilecek. Biz meta kodunu alarak doğruladık siz isterseniz farklı yöntemler ile doğrulayabilirsiniz. Bu kodu sitenizin “header” kısmına yapıştırmanız gerekmektedir. Ardından “doğrula” diyerek bir kaç dakika içerisinde siteniz Bing arama motoru ve Yahoo arama motoru için doğrulanmış olacaktır.

Tüm işlemler tamamladıktan sonra sitenizin kaynak koduna eklemiş olduğunuz Bing webmaster kodu aşağıdaki gibi olmalıdır.

bing-ve-yahoo-site-kayit-5
NOT: Sitenize kodu ekledikten sonra hemen doğrula derseniz “Bing sitenizi doğrulamayamadı” gibi bir hata verebilir. Kodu sitenize ekledikten sonra yarım saat kadar bekleyin, ardından doğrula diyerek işlemleri tamamlayın. Takıldığınız herhangi bir yer olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/yahoo-ve-bing-site-ekleme-islemi-nasil-yapilir-21684-9357/ linkinden 28.07.2021 19:07:53 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • Merhaba sitemizi arama motorlarına nasıl kaydedebiliriz ,bilgi rica ediyorum site
    depoyonetimsistemi

    teşekkürler

  • Yandex için anlatım yok veya ben mi göremedim?
    Bing/yandex aynı mı oldu anlamadım hoc?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video