PC HocasıWindowsMicrosoft VR Savaşına Windows Mixed Reality Cihazı İle Katılıyor

Microsoft VR Savaşına Windows Mixed Reality Cihazı İle Katılıyor

 

Microsoft, HTC ve Oculus gelişim sürecini devam ettirirken kendi sanal gerçekliğe olan cevabını bugün vererek bu savaşa dahil oldu. Windows Mixed Reality adlı yeni cihaz, Windows 10 Fall Creators  güncelleştirmesinde mevcut olacak ve artık satın alınabilecek. Windows Mixed Reality cihazı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu makalede toplayacağım.

Microsoft, ilk kulaklıklar için “Mixed Reality” adını seçerken cihaz şuanda sadece sanal gerçeklik deneyimine sahip şekilde. Microsoft’un VR cihazı, Oculus Rift ve HTC Vive ürünlerine çok benziyor ve birçok üretici tarafından kumanda dahil şekilde satılıyor. Vive, Rift ve Windows Mixed Reality arasındaki temel fark ise VR cihazı için ayrı sensörler gerektirmeden çalışabilmesi.

Cihazın önemli bir artısı gibi gözükse de odanın çeşitli yerlerine sensör koymamanın da bir eksisi var. Bazı oyunlar elimizi arkamıza koyduğumuzu anlamak için sensörleri kullanıyordu. Cihazın kendisine dahil şekilde sensörler olsa da bu sensörler diğer cihazlara göre ne kadar etkilidir bu konuda ise ilerleyen günlerde daha da bilgimiz olacak.

Microsoft’un cihaz için Mixed Reality adını seçmesinin nedeni ise Virtual Reality ve Augmented Reality deneyimlerinin bir araya geleceğine inanmasından kaynaklanıyor. Şu anki Mixed Reality cihazları AR alanında destek vermese de gelecekte daha da gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkacaktır.

Windows Mixed Reality Cihazları Ne Kadar?

Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo ve Samsung’un hepsi de farklı şekilde kulaklıklar oluşturuyor ve en ucuz olanı 299 dolardan satışa çıkacak. Ülkemize geldiğinde ise en ucuz cihaz dolardan TL’ye düşünürsek 1100 TL gibi olacak. Fakat daha bu fiyata birçok şey ekleneceği için resmi bir fiyat gelirse bu kısmı tekrar güncelleyeceğim.

Gelelim üreticiler tarafından ortaya çıkan ürünlere. Ürünler şuan US mağazalarında mevcut olsa da ülkemize gönderim seçeneği mevcut değil.

Acer Windows Mixed Reality HMD Seti

Acer tarafından üretilen bu ürün kontrol cihazı olmadan 299 dolar fiyat etiketine sahip olan ürün cihaz dahil 399 dolar. Gözlerin her biri için 1440 x 1440 çözünürlüğe sahip cihazın 95 derece görüş açısı mevcut ve LCD. Mavi ve siyahın güzel bir kombinasyonu olan cihazı rahatlıkla çantanızda taşıyabilirsiniz.

Dell Visor

Dell tarafından üretilen Mixed Reality cihazı ise Acer’in cihazına göre çok daha rahat bir cihaz olduğunu görüşüyle belli ediyor. Çözünürlük değerleri aynı olsa da görüş açısı 110 derece olan cihaz yine LCD. Ek olarak biraz daha konforlu ve iyi tasarımlı bir cihaz için fiyat da artıyor. Cihazın kolu 99 dolar fiyat etiketine sahip. Cihazın tümü ise 449 dolar.

HP Windows Mixed Reality Seti

HP tarafından üretilen cihaz ise Acer’in cihazıyla aynı özelliklere sahip. Fiyat olarak da Dell ile aynı fiyat etiketine sahip. Alıcının da bütçesi 449 dolarsa niye Dell varken HP’yi tercih etsin ve aradığı özellikler Acer cihazıysa niye aynı özelliklere daha fazla ödesin. Görünüş olarak desem mi demesem mi bilemedim neticede pek de artısı olan bir şekli yok.

Lenovo Explorer

Lenovo tarafından üretilen cihaz ise 105 derece görüş açısına sahip. Fiyat etiketi ise 399 dolar.

Samsung HMD Odyssey

Mevcut modeller arasında en iyi seçeneklerden birisi olan Samsung‘un cihazı ise 1440 x 1600 çözünürlüğe sahip. Bunun yanı sıra 110 derece görüş açısıyla AMOLED ekrana sahip. Fiyatı ise 499 dolar.

ASUS Windows Mixed Reality Seti

Asus‘un cihazı ise 449 euro fiyatıyla satışa çıkacak. 1440 x 1440 çözünürlük ve 95 derece görüş açısına sahip olan cihazın en iyi özelliği ise üçgenlerle oluşturulmuş dış tasarımı. Gelecek yıla kadar satışa çıkmayacak cihazın dolar fiyatı hala belirli değil.

Tüm bu cihazların ülkemizde fiyatları ise biraz dudak uçuklatıcı olacak fakat beklemeye değer.

Windows Mixed Reality İçin Sistem Gereksinimleri

Öncelikle Mixed Reality için çok kaliteli bir sisteme gerek yok fakat en kaliteli oyunlar için tabi ki birazz sistem de gerekiyor. En başta Windows 10 Fall Creators güncellemesi almış olan bir cihaz gerekli. Intel Core i5-7200U işlemci, 8GB DDR3 RAM, 10 GB depolama alanı, Intel HD Graphics 620 veya DX12 destekli bir ekran kartı, HDMI 1.4 veya DisplayPort 1.2 ve kontrolcüleri bağlamak için USB 3 ve Bluetooth. Bu gibi bir sistemle 60 FPS almak mümkünken 90 FPS için ultra gereksinimlerde bir sistem gerekiyor.

Windows Mixed Reality İle Hangi Oyunlar Oynanabilir

Microsoft geniş bir pazar için Valve ile birlikte anlaşmalar yapıyor. Şimdilik cihaz Microsoft Store’da bulunan oyunlarla kısıtlı. Şimdilik Halo Recruit VR, Arizona Sunshine ve Superhot VR mevcut oyunlar arasında.

İlerleyen günlerde tekrar konuyla ilgili güncellemelerde görüşmek üzere hocalar, sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

1 Yorum

  • HTC Vive varken tercih etmem sanırım. Belli de olmaz şimdi tükürdüğümü yalamayayım sonra.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video