RTX 40 SUPER Serisi Netleşiyor!

  Google News

NVIDIA Ekran Kartları için bu hafta ortakları tarafından RTX 40 SUPER serisi için bilgiler paylaşılmaya başladı. Bilgilerde SUPER serisi olarak belirlenen ekran kartlarının özellikleri bulunmakta. Geçtiğimiz zamanlarda sızdırılan seride üç farklı model bulunmaktadır.

GeForce RTX 40 SUPER Ekran kartlarında RTX 4080 SUPER, RTX 4070 Ti SUPER, RTX 4070 SUPER (adlandırma şeması onaylandı) modelleri yer alıyor. SUPER serisi grubunda ki kartların Ada Lovelca Mimarisine sahip olacağı söylenmekte. Yüksek çekirdek sayısına ve yüksek bellek kapasitesine sahip olacak. Daha fazla sizlerin vaktini almadan GPU modellerinin özelliklerine detaylı bir inceleme yapalım.

NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER Temel Özellikleri

Temel özelliklerinden söz edecek olursak RTX 4080 SUPER modelinin PH139 kart numarasına sahip olduğu SKU numarası ise 355 olacağı bilinmekte.

RTX 4080 SUPER modelinin 10240 çekirdeğe sahip olup 64 MB değerinde L2  önbellek ile bizlerin karşısına çıkacak ve 256 bit değerine sahip olduğu aynı zamanda  16 GB GDDR6X değerine bir belleğe sahip olduğu doğrulandı. NVIDIA ortaklarına TGP değerinin 320W’a sahip olacağı bilgisi verilmedi. Fakat bellek özelliklerinin son saat hızlarının bilgileri şu anlık verilmedi.

Bir diğer SUPER serisinde bulunacak olduğu doğrulanan RTX 4070 Tİ SUPER modelinin donanım özelliklerine değinelim.

NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER Temel Özellikleri

RTX 4070 Ti SUPER modelinin özellikleri ile ilgili net bir bilgi verilmese de anakart ve SKU numarası iddialara göre PGA141 SKU323 olarak belirlendiği söyleniyor. AD103-275 GPU bulunduğu ve aynı zamanda bellek tarafından sunulması beklenen 16 GB GDDR6X’e sahip olduğu bildiriliyor. TGP değeri bilinmediği için dolaşan sızıntılara endekslenerek 285W değerinde olabileceği söz edilmekte.

NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER Temel Özellikleri

Evet SUPER serisinde bir diğer bulunacak olan RTX 4070 SUPER, diğer modellerden farklı özelliklere sahip olan ekran kartı PG141 kartını kullanması bekleniyor ancak farklı bir 335 SKU’ya sahip olacağı beklenen modelin AD104-350 GPU’yu barındırması bekleniyor. 225W TGP değerine sahip olarak piyasaya sunulacağı söylenmekte. Bu modelin diğer iki modelden en önemli farklılıklarından biri olan bellek kapasitesi, 12 GB belleğe sahip olacak olan modelde, bellek yükseltilmesi durumu söz konusu olmayacak.

Peki ama neden? Dediğinizi duyar gibiyim. Bildiğiniz üzere  günümüzde geliştirilen oyunların kalite artışları sebebiyle VRAM kullanımı artmakta ve bazen can sıkıcı durumlar yaşaya biliyoruz. Fakat burada ki temel etken kurul kararının aldığı güç artışı nedeninden kaynaklandığı dolasıyla bellek durumu sabit kalacağı söyleniyor. Bundan ötürü modelde 12VPHWR konnektörü kullanılacak.

Yazar Hakkında

Safa Harmanda

Teknolojinin içinde kaybolan kendini geliştirmeye çalışan biri :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video