Sesten 24 Kat Hızlı Giden Uçak Mesafeleri Kısaltacak

Teknoloji'nin ilerlemesi ile birlikte uçak alanında da geliştirmeler devam ediyor. Kanada'lı bir mucit tarafından geliştirilen ve sesten 24 kat daha hızlı giden uçak prototipi hazırladı. Bu uçak şimdiye kadar geliştirilen en iyi donanıma sahip uçak konumunda.

AMERİKA - İSTANBUL ARASI 25 DAKİKAYA DÜŞEBİLİR

Kanadalı mucit Charles Bombardier tarafından tasarlanan ve sesten 24 kat daha hızlı gidebilen uçak prototipi Antipode saatte 20 bin kilometre yol kat edebiliyor. Yani bu demek oluyor ki şimdiye kadar Amerika'dan İstanbul'a gelmek isteyen bir kişi normal yolcu uçağı ile 11 saatte gelirken, yeni tasarlanan Antipode ile 25 dakikada iniş gerçekleştirebiliyor.

Açıkçası böyle bir uçağa bindiğinizde "nasıl bu kadar hıza dayanabiliriz ?" soruları havalarda uçuşabiliyor. Ancak tasarlanan prototip uçakta dışarıdan alınan sirkülasyon yüzeysel olarak uçağa uğramadığı gibi, sadece iniş ve kalkışlarda ve manevralarda hissetmeler yaşanabileceği belirtiliyor. Bunun dışında normal bir uçakta seyahat eder gibi uçuşu tamamlayabileceğimiz öne sürülüyor.

antipode-ucak
ISINMA SORUNU NE OLACAK ?

Kanadalı mucit tarafından geliştirilen bu uçak eğer yapılacak olursa İstanbul - New York arası sadece 25 dakika sürecek. Ancak uçağın tasarımından ziyade uçuş esnasında oluşacak ısıya karşı nasıl dayanabileceği ve malzemelerin kanat ve motoru nasıl dengede tutabileceği konusunda bir çok soru işaretleri bulunuyor.

10 kişilik kapasitesi bulunan uçağın NASA ile görüşmeleri devam ederken, uçak mühendisi Joseph Hazeltine tarafından uçağın ısınmasına karşılık olarak burna yerleştirecek bölme sayesinde havanın emilerek kuyruk kısmından tekrar çıkış yapılması uçağın ısınmasını önleyebileceği şeklinde bir öneride bulundu. Bakalım Kanadalı mucit tarafından tasarlanan bu uçak yetkililer tarafından dikkate alınıp tasarlanacak mı biz de merakla bekliyoruz açıkçası.

 

İlgili Etiketler