Simge Barankoğlu’nun Neden Göz Altına Alındığı Netleşti

Sosyal medya üzerinden tanınan ve ilk "Yılaaaan, korktun mu?" videoları ile gündem olan Simge Barankoğlu bir kaç gün önce göz altına alındı. Kısa süre içerisinde pek çok Vine, YouTube ve Instagram fenomenleri ile videolar hazırlayan Barankoğlu, aynı zamanda Beyaz Show'a çıkarak orada da kendisini göstermişti.

Şimdi ise kendi Instagram profili üzerinde elektronik sigara reklamı yaptığı gerekçesi ile ifadesi alınmak üzere göz altına alındı.

Elektronik Sigara Türkiye'de Yasak mı?

Evet, şuanda satışını yapan kişiler kadar reklamını yaparak satışa yönlendiren kişiler de cezai duruma düşüyor. Zira elektronik sigaraların Türkiye'de yasal olmadığı, hatta sırf bu durum yüzünden bir dönem yurt dışından Türkiye'ye ürün getiren Gearbest'in web sitesinin bakanlık tarafından kapatıldığı görülmüştü.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler ile Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda ise tespit edilen kişiler ve firmalar bu konuda ceza alabiliyorlar. Zira Google üzerinde de satış yapan pek çok web sitesi, bakanlık tarafından sürekli yasaklanıyor.

Bakanlıktan yapılan resmi açıklama ise şu şekilde;

"E-sigara olarak bilinen ürünlerin içeriği geleneksel sigara ile benzer nitelik taşır. Söylenmiş olduğu üzere 'sigaradan daha az zararlı' olduğuna dair sağlam bir kanıt sunabilen herhangi bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Oluşturulmaya çalışılan 'daha sağlıklı' algısı ile birlikte pazar payında muhtemel düşüş manipüle edilerek, B planı olarak gelecekte sigaranın yerini alması planlanmakta ve bütün çalışmalar bunun üzerine yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar kurumu tarafından bugüne kadar kartuşu nikotin olan herhangi bir elektronik sigara markası için ithalat izni verilmemiştir veya ruhsatlandırılmamıştır. Dolayısı ile ülkemize sokulması ve her türlü ticaretin yapılması yasaktır."

Yukarıdaki açıklamaların zaten net bir şekilde detayları ortaya koyduğunu belirtebiliriz. Simge Barankoğlu ise Instagram profilinde kısa videolar hazırlayarak elektronik sigara reklamları yapmış ve ilgili sayfaları da etiketleyerek takipçilerini oralara yönlendirmişti.

İlgili Etiketler