reklam
Ana SayfaSosyal MedyaTwitterTwitter Güvenlik Açığı Gizli Profilleri Herkese Açık Hale Getirdi

Twitter Güvenlik Açığı Gizli Profilleri Herkese Açık Hale Getirdi

Sosyal medyanın en iyi platformlarından Twitter, yaşadığı bir güvenlik açığı nedeniyle birçok kullanıcısının gizli profilini herkese açık hale getirdi. Sorun, Android cihaza sahip kullanıcıları etkiliyor.

Ortaya çıkan açık yeni değil zira 3 Kasım 2014 tarihinde başlamış. O tarihten bugüne devam eden açık, kullanıcıların Android cihazlarda kullandığı uygulama neticesinde ortaya çıkarılmış. Twitter ise açığı 14 Ocak tarihinde kapattığını ve açıktan etkilenen tüm hesaplarla iletişime geçileceğini kaydetti. İletişim kurulan hesaplar eski şekilde gizli hale getiriliyor.

Web ve iOS sürümlerinde denk gelinmeyen bu açık için İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) araştırmalara başladı. Komisyon, gizlilik uygulaması bulunmayan şirketlere 20 milyon Euro ya da yıllık gelirin yüzde dördü oranına denk gelen para cezası uyguluyor. 

Twitter, Malum Saldırıdan Sonra SMS ile Tweet Göndermeyi Kapatıyor

Twitter tarafında ise açık hakkında genel bir bilgi haricinde fazla detay paylaşılmadı. Sosyal medya platformunun aylık ortalama 356 milyon kullanıcısı bulunuyor. Oldukça ciddi olan bu sayı için gerekli güvenlik önemlerinin alınması da son derece elzem. Konu ile ilgili olarak Twitter üzerinde ortaya çıkan dolandırıcılık reklamlarını içeren yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz