WhatsApp Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde WhatsApp Business, uygulamalar arasında yerini aldı. Konu ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. İşletme sahiplerini sevindiren, WhatsApp'ın yeni uygulaması WhatsApp Buisness oldukça yararlı duruyor. Peki bu uygulama nedir? Ne işe yarar, nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde yer almakta...

WhatsApp Business Ne İşe Yarar?

İşletmeler için tasarlanmış olan uygulama, birçoğumuzun internette, özelliklede Instagram'da gördüğü, sosyal ürün satıcılarının ve küçük işletmelerin işine yarayacaktır. Genel olarak, uygulamanın amacı iş ile kişisel mesajları ayırmak. Artık WhatsApp üzerinden sipariş verebileceğiz.

Bu sisteme bir bakkalın katıldığını düşünelim. Bu bakkalın numarasın bilen kişiler, WhatsApp'tan mesaj atarak sipariş verebilecekler. Tabii uygulamanın tek amacı bu da değil. Gelen siparişleri yorumlayabilecek, dolandırılma riskine karşın spam olarak bildirebilecek. Bakalım WhatsApp Business nasıl kullanılıyor?

WhatsApp Business Nasıl Kullanılır?

Bu sisteme müşterilerin katılmasına gerek yok. Bu sistem işletmeler ve sosyal medyada ürün pazarlayan kişiler için tasarlanmış. Sipariş vermek isteyen müşteriler normal WhatsApp üzerinden mesaj atabilir ve sipariş verebilir.

WhatsApp Business, asıl uygulamadan farklı bir platform olduğundan, normal iletişimden ziyade kullanıcıların iletişime geçmesi için tasarlandı. Kişisel telefon numaranızla aynı anda bir Business hesabı açamazsınız. Farklı bir numara gerektirir.

Tıpkı WhatsApp hesabı açar gibi bir Business hesabı açabilirsiniz. Kurulum aşamasında bir sıkıntınız olmayacaktır.

Geldik uygulamanın kurulumdan sonraki kısmına. WhatsApp Business yukarıda bahsettiğimiz gibi, sadece iletişim için tasarlanmış bir uygulama değil. Eğer bir işletmeyseniz, kendinizi biraz tanıtmanız gerekiyor. Eğer bir siteniz veya sosyal medyada bir sayfanız varsa, belirtmeniz gerekiyor. Tabii neler sattığınızı da yazmanız lazım. Fiziksel bir mağazanız bulunuyorsa, mağazanızın adresini de yazabilir ve kullanıcıların direkt elinizden almasını da sağlayabilirsiniz.

Müşterileriniz hakkında notlar (sık sipariş verenlerin ev adreslerini vs.) alabilirsiniz. Müşteriler de sizleri yorumlayabilir. Eğer ödemeyi verdikten sonra ürünün kötü amaçlı bir şey olduğunu/başka bir ürün geldiğini görürseniz işletmeyi spam olarak bildirebilirsiniz.

Hepsi bu kadar! Artık işletmeniz için bir işletme hesabı açabilir ve müşterilerinizin siparişlerini takip edebilirsiniz. Sizde WhatsApp'ın yeni uygulaması Buisness ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlgili Etiketler