Xiaomi Ekrana Gömülü Parmak Okuyucusu Üzerinde Çalışıyor

Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi, geçen yıl Oppo ve Vivo cihazlarda görünen ekrana gömülü parmak okuyucularının daha büyük ve gelişmiş bir versiyonu üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl gelişen yüz tanıma teknolojileri, parmak okuyucuları arka planda bırakmış ve iPhone tarafından bu özellik terk edilmişti. Konumu itibari ile cihaz üzerinde özel bir alan gerektiren bu teknoloji her ne kadar Apple tarafından dışlanmış olsa da, birçok Android üreticisi aynı teknolojiyi kullanmaya devam ediyor.

Aslında büyüyen ekranlar ve incelen çerçeveler, cihazların ön yüzlerinde bir parmak okuyucusuna izin vermiyor. Bu yüzden çoğu telefon parmak izi sensörünü arka bölümde taşıyor. Bu sorunu çözebilmek adına ise ekranın altına konumlandırılan parmak izi sensörlerini çeşitli firmalarda görmeye başlamıştık. Ancak Xiaomi bu markalardan biri değildi.

Ortaya çıkan kaynaklara göre ise Xiaomi, rakiplerinin tasarladığı parmak izi sensörlerinden daha büyük bir sensörü ekran altına konumlandırmayı başarmış durumda. 25 x 50 mm boyutlu alanı kapsayacak olan bu sensör, tek bir dokunuşla uyandırmaya olanak tanıyor. Böylelikle sensörün nerede olduğu unutup her tarafa dokunmak gibi bir problem de çözülmüş olacak. Üstelik bu gelişme telefon tasarımlarında da fark yaratacaktır.

Henüz resmi bir cihaz üzerinde bilgilendirilmeyen yeni sensör, prototip bir cihaz üzerinde video olarak gösterildi. Muhtemelen Xiaomi Mi 9 ya da bir sonraki Mi 10 cihazında bu teknolojiyi kullanabilir. Oppo ve Vivo markalarının da sensörlerini büyütmek için çalışmalar yaptığını da belirtelim.

Sizce parmak okuyucusu gerekli mi yoksa yüz tanıma sistemleri yeterli oluyor mu?