Yeni Android, Güncellemede Olan Uygulamayı Kullanma İmkanı Sunacak

Dün gerçekleştirilen Android Dev zirvesinde Google, Android Uygulama Paketi aracının bir parçası olan ve geliştiricilerin bir uygulamayı güncelleyebilmeleri adına gerekli Uygulama İçi Güncellemeler API'si hakkında çeşitli özellikler duyurdu.

Yeni özellikler, geliştiricilerin kullanıcıları bir uygulamayı en son sürümü yüklemeleri konusunda daha fazla saldırgan hale getiriyor. Tabii ki buradaki saldırganlık olumlu bir şekilde gerçekleşiyor. Geliştiriciler, kullanıcıları yeni güncellemelere zorlamak için iki farklı seçeneğe sahip olacak. 

Bunlardan ilki, güvenlik hataları ya da çeşitli geliştirmeler içeren yeni sürümün uygulama başlatıldıktan sonra kullanıcıya uyarı olarak gösterilmesi. Diğer yöntemde ise daha az önemli uygulamaların, arka planda indirilmesi ve sonraki başlatmada çalıştırılmasına dayanıyor. Örneğin Whatsapp'a bir güncelleme geldiğinde o an biri ile konuşsanız bile güncelleme arka planda iniyor ve siz Whatsapp'dan çıkış yaptığınızda uygulanıyor. Uygulamaya tekrar girişinizde ise yeni sürüme geçmiş oluyorsunuz.

Öte yandan Google, kullanıcıların WiFi olmadığı, pil seviyesinin düşük olduğu ya da farklı sebeplerden ötürü güncellemeleri devre dışı bırakabilecekleri bir seçeneği de sundu.

Bu özellikler, son kullanıcı tarafında oldukça verimli olacağa benziyor. Zira, kullanıcılar otomatik güncellemeden önce nelerin geleceğini ve değişeceğini bilebilir ve duruma göre refleks gösterebilir. Öte yandan bağlantı hızının düşük olduğu zamanlarda da uygulamanın güncellenmesini beklemek yerine uygulamayı kullanabilir ve arka planda güncellemeyi gerçekleştirebilir. 

Yeni güncelleştirmeler API'si şu anda birkaç Play Store iş ortağı ile test edilmeye devam ediliyor. Yakında tüm geliştiricilere paylaşılacak olan bu özellikler yakın zamanda son kullanıcıya da ulaşacaktır.

İlgili Etiketler